Eмисия новини
от 03.00 часа
Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva

Bullgaria kërkon thellimin e bashkëpunimit ndërmjet BE-së dhe Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik të Detit të Zi

Bullgaria përkrah përpjekjet e lidhura me përmirësimin e bashkëpunimit mes Bashkimit Evropian dhe Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik të Detit të Zi (BEDZ), tha Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva para homologëve të saj nga..

13.12.19 16:43 |
Bojko Borisov

Kryeministri Bojko Borisov do të takohet me presidentin e ShBA-së Donalld Trëmp

Sot kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov do të takohet me presidentin e ShBA-së Donalld Trëmp në Shtëpinë e Bardhë. Bashkëpunimi në mbrojtje dhe në siguri, diversifikimi energjetik, ndikimi i huaj tek ne dhe siguria e Detit të Zi janë temat të cilat..

25.11.19 10:33 |

Cveta Karajançeva: Pellgu i Detit të Zi duhet të zhvillohet si një zonë e qëndrueshme

Zhvillimi i rajonit bregdetar si një zonë e qëndrueshme, demokratike dhe me prosperitet – ky është qëllimi kryesor lidhur ngushtë me interesin kryesor strategjik si i vendeve anëtare të Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik të Detit të Zi (BEDZ), ashtu edhe..

20.11.19 11:53 |
Bojko Borisov

Kryeministri bullgar propozon që Bullgaria dhe Greqia të përdorin së bashku porte

Bullgaria dhe Greqia të ndajnë resurset e tyre ashtu që Greqia të shfrytëzojë Detin e Zi dhe Danubin, ndërsa Bullgaria – Detin Egje. Këtë e propozoi kryeministri Bojko Borisov. Para ambasadorëve të SHBA-së dhe Greqisë në Bullgari zoti Borisov theksoi se do..

11.11.19 15:41 |

Llojet invazive dhe peshkimi i tepruar kufizojnë rezervat e peshkut në Detin e Zi

Dita e fundit e muajit tetor shënohet si Ditë Ndërkombëtare e Detit të Zi. Sot mbushen 23 vjet nga nënshkrimi i Konventës për ruajtjen e Detit të Zi nga gjashtë shtetet e Detit të Zi – Bullgaria, Rumania, Rusia, Turqia, Ukraina, Gjeorgjia. Gjatë vitit..

31.10.19 16:10 |

Kaliakra – një oazë natyrore dhe arkitekturore

Kepi Kaliakra është një prej vendeve më piktoreske në bregdetin tonë, i cili shtrihet 2 km brenda detit. Brinjat e tij zbresin vertikalisht nga një lartësi prej 60-70 metrash. Atje dallgët kanë gërryer kamare të thella, në të cilat deri në vitin..

09.09.17 09:15 |

Një ekspeditë oqeanografike në Detin e Zi studion ndikimin e njeriut mbi ekosistemin detar

Anija rumune shkencore dhe kërkimore “Mare Nigrum” po zhvillon një ekspeditë oqeanografike në ujërat territoriale bullgare të Detit të Zi. Iniciativa është një pjesë nga projekti ndërkombëtar, qëllimi i të cilit është vlerësimi i gjendjes së..

29.09.19 09:05 |
Ministri i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov

Ministri Karakaçanov: “Jo vetëm Rusia kryen veprimtari të inteligjencës në Bullgari”

Lidhur me ashtuquajturin “skandal të spiunimit”, në të cilin kryetari i lëvizjes “Filorusët” në Bullgari ishte akuzuar për spiunim në favor të Rusisë, Zv.Kryeministri dhe Ministri i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov deklaroi se kundërinteligjenca..

19.09.19 09:58 |

Bletarët nga regjionin i Detit të Zi kërkojnë së bashku tregje të reja të jashtme

Bletarë nga Rumania, Bullgaria, Turqia, Ukraina dhe Moldavia kërkojnë mundësi për zgjerimin e tregut për prodhimin e tyre në Ekspozitën Ndërkombëtare të Produkteve të Bletarisë në qytetin tonë bregdetar Varna. Qëllimi është krijimi i një rrjeti të..

17.09.19 13:13 |

Mbushen 60 vjet nga fillimi i arkeologjisë nënujore në Bullgari

Gjatë muajit gusht të vitit 1959 në rajonin e kepit Kaliakra në Detin e Zi u zhvillua një ekspeditë, e cila konsiderohet si fillimi i arkeologisë nënujore në Bullgari. Me rastin e përvjetorit të 60-të të kësaj ngjarjeje Agjencia Telegrafike Bullgare..

28.08.19 14:47 |
Всички новини: днес | вчера