Eмисия новини
от 14.00 часа

Në qytetet Dobriç dhe Novi Iskër do të përmirësojnë rekordin Guinness për martenicën më të gjatë

Vullnetarët nga organizata rinore e Kryqit të Kuq Bullgar në qytetin Dobriç (Bullgari Verilindore) do të përpiqen ta përmirësojnë rekordin e Guinness për martenicën (veroren) më të gjatë. Për këtë qëllim, herët këtë mëngjes në sheshin e..

01.03.21 06:00 |
Anser indicus

Shpendët – “udhëtarë” janë banorët e rinj të Qendrës për Mbrojtjen e Natyrës dhe të Kafshëve në qytetin Dobriç

Shpendë – “udhëtarë” përmes Himalajeve janë banuesit më të rinj të Qendrës për Mbrojtjen e Natyrës dhe të Kafshëve në qytetin Dobriç, njoftoi drejtori i parkut zoologjik Hristian Hristov. Çifti i patave malore, të njohura akoma si indiane për shkak të..

21.02.21 08:05 |

Rakunët Pizho, Penda dhe Santino kaluan në letargji

Në Qendrën për Mbrojtjen e Natyrës dhe të Kafshëve në qytetin Dobriç jo vetëm arushat e mëdha, por dhe rakunët Pizho, Penda dhe Santino ranë në një gjumë dimëror. Me ftohjen e kohës, metabolizmi i tyre vonohet dhe më shumë një herë në javë mund të..

20.12.20 06:15 |

Në qytetin Dobriç po mbledhin para për një kishë të re

Pazari bamirës i dhuratave për festat e Krishtlindjes mbledh para për ndërtimin e kishës “Shën Lluka i Krimesë” në qytetin Dobriç. Që të gjitha zbukurimet, të cilat do të fusin frymën festive në shtëpitë, janë të punuara në dorë, njoftojnë nga bordi i..

12.12.20 07:05 |

Është duke u kërkuar kumbarë i zogjve emu në kopshtin zoologjik në qytetin Dobriç

Përpara ca kohe Qendra për Mbrojtjen e Natyrës dhe të Kafshëve në qytetin Dobriç (Bullgari Verilindore) u pasurua me një “thesar” të vërtetë - një çift të shpendëve të rrallë emu(Dromaius novaehollandiae). Shpendët ekzotik qenë të sjellë  nga..

06.12.20 06:20 |
Monumenti i Ivan Kolevit në Dobriç

Shënojmë përvjetorin e betejave për çlirimin e Dobruxhës

Mbushen 104 vjet nga Epopeja e Dobriçit . Veprimet ushtarake gjatë vitit 1916 mbaruan me kthimin e Dobruxhës Jugore në kufijtë e Bullgarisë. Kujtesa e të vrarëve për çlirimin e Dobruxhës u nderua me vënie kurorash para monumentit të..

07.09.20 14:54 |

Reshjet e mëdha të shiut përmbytën fshatra në Bullgarinë Verilindore

Reshjet e dendura gjatë 24 orëve të fundit përmbytën shtëpi dhe oborre në tri fshatra në qarkun e Dobriçit të Bullgarisë Verilindore. Më e rëndë është situata në fshatin Abrit, Bullgari Verilindore, ku sasia e shiut të rënë për një orë ka qenë..

20.06.20 13:45 |

Itinerar me 50 tempuj do të tërheqë turistët në Bullgari dhe Rumani

Mbi 50 manastire  të njohura dhe jo aq të njohura, kisha,xhami, sinagoge dhe vende të tjera të shenjta në territorin e qarqeve Dobriç (të Bullgarisë) dhe Konstanca (të Rumanisë) presin turistët.  Itinerari turistik, i cili kalon përmes të gjitha..

12.05.20 15:37 |

Mundësitë e papërdorura të Bullgarisë Lindore

Bullgaria Lindore është ndarë në dy rajone – verior dhe jugor, kufiri mes të cilave është mali Stara Pllanina. Cilat janë specifikat e këtyre dy rajoneve? Biseda është me ekonomistin Adrian Nikollov nga Instituti i Ekonomisë Tregtare dhe fillon me..

26.03.20 11:35 |

Metodë inovative ndihmon njerëzit me probleme në të parin të përfytyrojnë artefakte

Në Muzeun Regjional Historik të qytetit Dobriç edhe njerëzit me probleme në të parin do të kenë mundësi të njihen me trashëgiminë kulturore. Metoda inovative në sajë të së cilës kjo bëhet e mundshme u krijua në kuadrin e projektit “Rruga tjetër” në..

08.12.19 10:35 |
Всички новини: днес | вчера