Eмисия новини
от 17.00 часа

Rusia nuk cakton afate për suksesin e agresionit në Ukrainë

Qëllimet politike të agresionit rus në Ukrainë nuk ndryshuan. Presidenti Vlladimir Putin ende dëshiron të pushtojë pjesën më të madhe të Ukrainës, tha Drejtori i Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së, Avril Haynes. Në afat të shkurtër, trupat ruse..

30.06.22 09:10 |
Kirill Petkov dhe Kamala Harris

Bullgaria pret gaz nga SHBA me çmime më të ulëta se ato të Gazpromit

Në Uashington, Kryeministri Kirill Petkov u takua me Nënpresidenten e SHBA-së Kamala Harris. “Ne kemi konfirmuar partneritetin strategjik midis Bullgarisë dhe Shteteve të Bashkuara dhe angazhimin tonë për të diversifikuar furnizimet..

11.05.22 09:14 |

Zelenski është gati për të diskutuar statusin e Krimesë dhe Donbasit me Putinin

Parlamenti njëdhomësh i Ukrainës paralajmëroi se të paktën 7 zjarre po digjen në territorin e Çernobilit, gjë që rrit rreziqet e rrezatimit rreth termocentralit bërthamor. Zjarret u zbuluan nga imazhet e satelitit Sentinel-2 të Agjencisë Kozmike..

22.03.22 08:58 |
Teknika ushtarake Ruse pranë Doneckut, 24 shkurt 2022

Presidenti rus shpalli se mori vendim për një operacion special ushtarak në Donbas

Presidenti rus Vlladimir Putin shpalli se mori vendim për një operacion special ushtarak në Donbas. Në një fjalim televiziv drejtuar rusëve, ai tha se “republikat popullore të Donbasit iu drejtuan Rusisë për ndihmë”. Në të gjithë Ukrainën..

24.02.22 10:01 |

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s përshëndeti shtyrjen e certifikimit të “Rrymës Veriore 2”

Këshilli i Federatës dhe Duma e Shtetit në Rusi ratifikuan njëzëri marrëveshjet e miqësisë dhe bashkëpunimit me Republikat Popullore të Doneckut dhe Luganskut në Ukrainë. Kështu, të dy dhomat e parlamentit rus mbështetën vendimin e Presidentit..

22.02.22 19:31 |
Stefan Janev dhe Margarita Robles

Stefan Janev dhe Margarita Robles: Kriza në Ukrainë duhet të zgjidhet përmes diplomacisë

Bullgaria dhe Spanja janë të vendosur në pozicionin se përpjekjet diplomatike duhet të jenë udhëheqëse në zgjidhjen e krizës në Ukrainë. Kështu deklaruan Ministrat e Mbrojtjes të dy vendeve Stefan Janev dhe Margarita Robles gjatë vizitës së..

21.02.22 18:23 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера