Eмисия новини
от 14.00 часа

Në Sofje Matthew Palmer diskuton të ardhmen e Ballkanit Perëndimor

Zv. Ndihmës Sekretari shtetëror i SHBA-së për çështjet evropiane dhe aziatike Matthew Palmer bisedoi në Sofje për përshpejtimin e integrimit euroatlantik të Vendeve të Ballkanit Perëndimor. Me ftesë të Ambasadores së SHBA-së tek ne znj. Hero Mustafa u..

11.02.20 16:09 |
Zotërinjtë Makej dhe Radev

Bullgaria do të kërkojë partneritet më të ngushtë me Bjellorusinë në ekonomi dhe në turizëm

Bullgaria do të bashkëpunojë edhe më ngushë me Bjellorusinë në sferën e ekonomisë, turizmit dhe arsimit. Këtë e tha kreu i shtetit Rumen Radev në një takim me ministrin e punëve të jashtme të Bjellorusinë Vlladimir Makej në Sofje. Sipas presidentit zgjerimi..

06.02.20 19:15 |
Ekaterina Zaharieva

Bullgaria përkrah liberalizimin e vizave për shtetasit turq

Turqia ka përgjegjësi të madhe dhe tregon solidaritet sa i përket kontrollit të migracionit ilegal, tha Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva para Agjencisë së Anatolisë para vizitës së ardhshme të homologut të saj Mevlut Çavushoglu në..

30.01.20 15:01 |

Ministri saudit i punëve të jashtme është për vizitë në Sofje

Arabia Saudite është partnere jonë e vlefshme në diplomacinë shumëpalëshe, në ekonomi, investime, siguri, luftimin e terrorizmit dhe radikalizmit. Bullgaria është ndër miqtë më të mirë të mbretërisë në Bashkimin Evropian. Vetëm për 10 muajt e parë të..

29.01.20 20:00 |
Ekaterina Zaharieva me Didier Reyders

Ekaterina Zaharieva u takua me komisionarët Jourova, Reynders dhe Varhelyi

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva u takua në Bruksel me Vera Jourova , zëvendëskryetare e Komisionit Evropian me resorin “Vlera dhe transparencë”, me Didier Reynders , komisionar evropian i drejtësisë dhe..

22.01.20 12:15 |
Ekaterina Zaharieva

Mbledhja e Mekanizmit Kombëtar Koordinues për të Drejtat e Njeriut

Institucionet bullgare punojnë aktivisht kundër antisemitizmit, ksenofobisë, diskriminimit dhe mungesës ës tolerancës. Këtë e tha zëvendës kryeministra dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva në kohën e kryesisë së mbledhjes së VII-të të..

14.01.20 16:23 |
Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva

Bullgaria kërkon që koalicioni kundër ISIS-it të mbetet në Irak

Bullgaria bëri thirrje për qetësim të tensionit në Lindjen e Mesme, për ruajtjen e koalicionit kundër ISIS-it dhe për një mision stërvitës të NATO-s në Irak. Këtë e tha në Bruksel Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva para mbledhjes së jashtëzakonshme..

10.01.20 19:19 |
Ekaterina Zaharieva

90 për qind e bullgarëve në Britaninë e Madhe e kanë statusin e qëndrimit të përhershëm

Në mbledhjen e fundit të Këshillit të Ministrave për këtë vit Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva raportoi për arritjet në sektorin e saj gjatë vitit 2019. Ndër sukseset e arritura Ministrja theksoi zgjedhjen e Maria Gabrielit për komisionare..

27.12.19 11:13 |
Ministrja Zaharieva

Ministrja Zaharieva përsëri ngriti çështjen për udhëtimet pa viza të bullgarëve në ShBA

Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zahraieva diskutoi në Sofje partneritetin strategjik me ShBA me Matthew Boys, Zv.-Ndihmës Sekretar Shtetëror të ShBA-së. Zaharieva pohoi dëshirën e vendit tonë të vazhdojë..

17.12.19 17:15 |

Takim i ministrave të jashtëm të Bullgarisë dhe të Republikës së Koresë

Në Madrid në kuadrin e forumit “Azi – Evropë” ministrja e jashtme Ekaterina Zaharieva bisedoi me homologen e saj jug-koreane Kan Kjon-Uha. Takimi ynë përbën një mundësi të mendojmë se si të zgjerojmë rezultatet e vizitës së kryeministrit Bojko Borisov në..

17.12.19 11:21 |
Всички новини: днес | вчера