Eмисия новини
от 21.00 часа
Ministrja Zaharieva

Ministrja e Jashtme nuk pret përmirësim në marrëdhëniet BE- Rusi

Ne duam të zhvillojmë marrëdhënie normale me Rusinë, por presim të njëjtën gjë prej tyre, tha Ministrja e Punëve të Jashtme në dorëheqje Ekaterina Zaharieva për BNT. "Shprehim solidaritetin tonë me Republikën Çeke. Presim që ata të na japim informata më..

19.04.21 11:45 |

Po tërheqin më shumë investime në iniciativën “Tri dete”

Bullgaria dhe Polonia do të punojnë për tërheqjen e më shumë investimeve në iniciativën “Tri dete”. Për këtë ranë dakord ministrja e jashtme Ekaterina Zaharieva dhe kryetari i Bordit Mbikëqyrës të Fondit të Investimeve të Iniciativës “Tri dete”..

09.03.21 15:05 |
Ekaterina Zaharieva

Po flitet për “modelin bullgar” të përballimit të pandemisë

Kriza ka treguar se nuk ka asnjë vend që mund ta kapërcejë pandeminë më vete. Bota po flet për “modelin bullgar”, për ekuilibrin që gjetëm që të mbrojmë jetën e njerëzve pa e mbyllur ekonominë, tha Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Jashtme..

02.03.21 10:50 |

Ministrja e Jashtme dekori studentët më të mirë të huaj

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Jashtme Ekaterina Zaharieva dekoroi studentët më të mirë të huaj në konkursin “Student i Vitit”. Çmimi përcaktohet nga Përfaqësimi Kombëtar i Këshillave Studentorë në Bullgari. Ministrja tregoi se si në..

02.03.21 09:20 |
Ambasaodori bullgar në Greqi Valentin Porjazov

Kërkuam heqjen e testeve të antigjenit në kufirin me Greqinë

Me rekomandimin e Zëvendëskryeministres Ekaterina Zaharieva, Ambasadori ynë në Greqi Valentin Porjazov ka kërkuar një shpjegim urgjent nga Ministria e Jashtme Greke, Ministria e Mbrojtjes Civile dhe Policia Kombëtare e Kufirit në lidhje me futjen e..

28.02.21 12:41 |
Еkaterina Zaharieva

Bullgaria kërkon nga Maqedonia e Veriut që të mos flasin njëra me tjetrën nëpërmjet mediave

BE-ja nuk punon si Jugosllavia dhe këtë ia themi Shkupit që nga viti 2019. Mesazhi ynë i vetëm ndaj tyre është që të flasin me ndershmëri, jo përmes mediave. Këtë e bëri të ditur para televizionit bTV Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva me..

25.02.21 15:07 |
Bujar Osmani dhe Ekaterina Zaharieva

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut është për një vizitë jozyrtare në Sofje

Me një fluturim direkt nga Parisi deri në Sofje mbërriti te ne Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani për t’u takuar me Ministren bullgare të Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva, transmetoi BTA. Pritet që të dy të..

24.02.21 18:33 |
Ekaterina Zaharieva

Bllokimi i negociatave për anëtarësimin në BE të Maqedonisë së Veriut nuk ka të bëjë me zgjedhjet

“Bllokimi i negociatave për anëtarësimin në BE të Maqedonisë së Veriut nuk ka të bëjë me zgjedhjet e ardhshme në Bullgari”. Këtë e ka deklaruar në një intervistë për “Politiko” Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva. Sipas saj qëndrimi i Sofjes..

22.02.21 13:18 |
Ekaterina Zaharieva

Bullgaria nuk përkrah kërkesën për dorëheqjen e Josep Borrell

Në Ballkan duhet të jemi pak më të matur kur të flasim, të respektojmë fqinjësinë e mirë dhe të mendojmë pak më shumë para se të flasim. Këtë e bëri të ditur Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva në Nova TV. Ajo komentoi që pas fjalimit..

10.02.21 16:48 |
Ministrja Ekaterina Zaharieva

50 shtete kanë rënë dakord të hapin seksione për zgjedhjet bullgare

Tani për tani 50 shtete kanë dhënë pëlqimin e vet për hapjen e seksioneve në territorin e tyre për zgjedhjet e ardhshme bullgare parlamentare. Këtë e bëri të ditur Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Zëvendëskryeministre Ekaterina Zaharieva cituar..

03.02.21 17:55 |
Всички новини: днес | вчера