Eмисия новини
от 21.00 часа
Kryeministri maqedonas Zoran Zaev

Zoran Zaev: Zgjedhjet në Bullgari nuk duhet ta pengojnë zgjidhjen e kundërshtimeve

“Çështjet dypalëshe nuk duhet të pengojnë procesin e eurointegrimit” – deklaroi Kryeministri maqedonas Zoran Zaev në një intervistë për agjencinë MIA. Ai ka theksuar se Maqedonia e Veriut nuk krijon konflikt me Bullgarinë, por dialog dhe “siguri..

03.01.21 16:33 |
Ekaterina Zaharieva

Për shkak të Shkupit nuk u absorbuan 130 mln euro investime për Korridorin № 8

Maqedonia e Veriut duhet të tregojë vullnet të mirë dhe të fillojë të plotësojë Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë me Bullgarinë. Këtë e tha para botimit gjerman Die Welt Ministrja e Jashtme Ekaterina Zahartieva. Si shembull ajo tregoi..

15.12.20 17:21 |
Ministrja Zaharieva

Konferencë online kushtuar Ballkanit Perëndimor

Në një forum online kushtuar Ballkanit Perëndimor dhe organizuar nga eurodeputeti Angell Xhambazki Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva nënvizoi se Bullgaria gjithmonë ka qenë një prej përkrahësve më të fortë të perspektivës evropiane..

12.12.20 16:07 |

Bullgaria përshëndeti përkrahjen financiare të SHBA-së për iniciativën “Tri dete”

Si kryetare e iniciativës “Tri dete” gjatë vitit 2021 Bullgaria përshëndeti vendimin e SHBA-së të shpallur ditën e djeshme për të marrë pjesë në Fondin e Investimeve të “Tri deteve” me 300 mln dollarë, informoi zyra e shtypit pranë MPJ-së...

11.12.20 16:31 |
Ministrja Ekaterina Zaharieva

Respektimi i Traktatit të Fqinjësisë së Mirë është një kusht i rëndësishëm për negociatat me BE-në

Faktori vendimtar për refuzimin e Bullgarisë për të pranuar fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në BE është mungesa e "garancive për marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe zbatimi i marrëveshjeve dypalëshe", tha..

11.12.20 10:09 |

Ekaterina Zaharieva: Bashkëpunimi global është thelbësor në luftimin me Covid-19

“Luftimi i pandemisë nuk duhet të jetë në dëm të hapësirës demokratike dhe qytetare, superioritetit të ligjit dhe angazhimeve ndërkombëtare.” Këtë e tha Zëvendës Kryeministrja dhe Ministre e Jashtme Ekaterina Zaharieva në sesionin video të Asamblesë së..

05.12.20 14:35 |

Ekaterina Zaharieva: Bullgaria nuk i thotë “jo” anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE

“Gjithnjë e më e sigurt është, se Bullgaria do të bllokojë Maqedoninë e Veriut dhe ajo nuk do të fillojë negociatat me BE”, deklaroi para mediave vendase Kryeministri  maqedonas Zoran Zaev, duke paralajmëruar, se vendimi mund të shkaktojë ngjarje të..

15.11.20 16:26 |
Ekaterina Zaharieva

Zëvendëskryeministrja Ekaterina Zaharieva u izolua

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva u izolua pasi testi i shpejtë i Zëvendësministrit Petko Dojkov ka rezultuar pozitiv për Covid-19. Zaharieva nuk ka simptoma dhe është në gjendje të mirë, duke vazhduar të..

04.11.20 13:42 |
Krasimir Karakaçanov

Zëvendëskryeministri Karakaçanov: Besimi ndaj Maqedonisë së Veriut është i humbur”

Marrëveshja dypalëshe mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk respektohet nga pala maqedonase. Besimi është i humbur, deklaroi Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov. Në pozitën e Ministrisë së Mbrojtjes Karakaçanov..

03.11.20 16:02 |
Ekaterina Zaharieva

Bullgaria ende nuk mund të mbështetë kornizën negociuese për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE

“Ende nuk jemi në gjendje të miratojmë kornizën negociuese për Republikën e Maqedonisë së Veriut.” Këtë e tha në një brifing zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva. Sipas saj pala maqedonase shkel..

03.11.20 13:08 |
Всички новини: днес | вчера