Eмисия новини
от 19.00 часа

Bullgaria solidarizohet me Austrinë kundër terrorizmit

Nëpërmjet profilit të tij në Facebook kryeministri Bojko Borisov i shprehu ngushëllime popullit austriak pas sulmeve terroriste mbrëmë në Vjenë. “Me rëndësi është që në momente të tilla të jemi të bashkuar dhe së bashku t’i rezistojmë dhunës dhe..

03.11.20 09:11 |
Ekaterina Zaharieva

Ekaterina Zaharieva: Shkupi duhet ta njohë të vërtetën historike

"Në qoftë se Republika e Maqedonisë së Veriut i njeh rrënjat bullgare të gjuhës dhe kombit të saj kjo do t’i vërë fund tensionit në marrëdhëniet tona dhe mundësisë që Bullgaria të vendosë veto për fillimin e negociatave për anëtarësim evropian”,..

31.10.20 10:55 |

Filloi Presidenca bullgare e iniciativës “Tri dete”

Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva përshëndeti mbledhjen e parë video të grupit të koordinimit të iniciativës “Tri dete”, bëri të ditur Ministria e Punëve të Jashtme. Fakti se Bullgaria u përfshi në fondin investues me mbi 20 mln euro dhe..

30.10.20 11:14 |

Po vazhdon të kërkohet zgjidhje e kundërshtimeve historike mes Shkupit dhe Sofjes

Bullgaria do ta njohë gjuhën dhe identitetin maqedonas, në qoftë se Maqedonia e Veriut njeh se historikisht ato kanë rrënja bullgare. Këtë kompromis e propozoi ambasadori bullgar në BE në mbledhjen e këshillit të ambasadorëve në Bruksel , njoftoi..

29.10.20 14:15 |

Konsultime në fushën e sigurisë mes Bullgarisë dhe SHBA-së

Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva dhe Ndihmës Sekretari amerikan i Çështjeve Politiko-Ushtarake Clarke Cooper, i cili është për vizitë në vend, diskutuan partneritetin strategjik midis dy vendeve tona, bëri të ditur..

20.10.20 18:43 |

Ministrja Ekaterina Zaharieva ripohoi përkrahjen e Bullgarisë ndaj integrimit evropian të Shqipërisë

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva ripohoi përkrahjen e Bullgarisë për integrimin evropian të Shqipërisë gjatë bisedimeve me homologun e saj shqiptar Gent Cakaj në Ministrinë bullgare të Punëve të Jashtme...

15.10.20 16:22 |

Është e domosdoshme që Maqedonia e Veriut t’i njohë realitetet historike

Në një konferencë për shtyp në Sofje me homologun e saj maqedonas Bujar Osmani Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva tha se Bullgaria gjithmonë e ka përkrahur sovranitetin e Maqedonisë së Veriut. Kurrë nuk kemi pasur pretenca..

09.10.20 16:03 |
Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani do ta vizitojë Bullgarinë

Marrëdhëniet dypalëshe nuk janë sajuar nga Bullgaria, ndërsa ky është kushti kryesor dhe një kriter i rëndësishëm për anëtarësimin në BE. Maqedonia e Veriut duhet të respektojë dhe ta zbatojë Traktatin e Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë, të..

02.10.20 11:55 |

Mesazh i ministrit të jashtëm bullgar në lidhje me përvjetorin e 75-të të OKB-së

Nga ne varet e ardhmja e OKB-së, tha në një video mesazh në lidhje me përvjetorin e 75-të të themelimit të OKB-së zëvendës kryeministrja dhe ministre e jashtme bullgare Ekaterina Zaharieva. Ajo theksoi rolin e OKB-së gjatë këtyre viteve të kaluara si për..

23.09.20 18:28 |
Ministrja Zaharieva

Ministrja e Jashtme bullgare është për vizitë në Ukrainë

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva është për vizitë zyrtare në Ukrainë. Bashkë me homologun e vet Dmitro Kuleba ajo do të shqyrtojë marrëdhëniet “BE-Ukrainë” në kuadrin e “Partneritetit Lindor” dhe..

17.09.20 15:00 |
Всички новини: днес | вчера