Eмисия новини
от 04.00 часа

Bullgaria shtroi çështjen për respektimin e Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë me Maqedoninë e Veriut

Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva nguli këmbë për rifillimin sa më të shpejtë të punës së Komisionit të Përzier Multidisiplinar në kuadrin e Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë me Maqedoninë e Veriut. Në një bisedë telefonike me Ministrin e ri..

04.09.20 18:10 |
Ekaterina Zaharieva

Bullgaria do të iniciojë një debat për kontroll të kufijve të brendshëm të BE-së

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva bëri të ditur se Bullgaria do të iniciojë një debat në BE për miratimin e kritereve unike për kontroll të kufijve të brendshëm të BE-së në kushtet e pandemisë..

01.09.20 14:27 |

Ministrja e Jashtme hodhi poshtë zgjedhjet e parakohshme

Njerëzit kanë të drejtën e protestimit, por bllokimi i tërë qytetit nuk është i pranueshëm, deklaroi në eterin e televizionit BTV Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva. Me rastin e ditës së 21 të protestave në..

29.07.20 19:20 |
Ministrja Zaharieva

Bullgaria do që Greqia të hapë më shumë pikëkalime

Në Athinë Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva shprehu përkrahje për Greqinë dhe Qipron dhe ripohoi pozitën e Sofjes se duhet të respektohen të drejtat sovrane të të gjitha shteteve në BE në përputhje me të drejtën ndërkombëtare. Ajo..

27.07.20 18:36 |

Zëvendëskryeministrja Ekaterina Zaharieva është duke bërë një vizitë në Greqi

Kryeministri grek Kiriakos Micotakis u takua në Athinë me zëvendëskryeministren dhe ministre të jashtme bullgare Ekaterina Zaharieva. Këtë e njoftoi botimi “Katimerini” cituar nga BTA. Të dy ata shqyrtuan epideminë Covid-19, situatën në pikat kufitare..

27.07.20 14:09 |

Protestë kundër shndërrimit të katedrales “Shën Sofja” në Stamboll në xhami

“Shën Sofja” në Stamboll ka vlerë universale. Ajo duhet të vazhdojë të jetë pjesë e shumëllojshmërisë së trashëgimisë fetare, kulturore dhe historike. Do të bëjmë çmos që të ruhen simbolet e krishtera në tempull dhe kthimi i katedrales në xhami të..

24.07.20 12:49 |
Ministrja Zaharieva

Ministrja Ekaterina Zaharieva: “Bullgaria nuk është republikë bananesh”

Nuk jemi republikë bananesh dhe nuk kemi nevojë për mëshirën e një ose tjetër shteti, deklaroi para televizionit BTV Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Zëvendëskryeministre Ekaterina Zaharieva. Pozita e Ambasadores së SHBA-së në Bullgari Herro..

22.07.20 10:47 |
Ekaterina Zaharieva

141 vjet Shërbim Diplomatik Bullgar

Me rastin e Ditës së Shërbimit Diplomatik Bullgar, zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva përshëndeti diplomatët bullgarë. “Që nga krijimi para 141 vjetëve shërbimi diplomatik bullgar udhëhiqet nga mbrojtja e..

19.07.20 16:14 |

Ministrja Zaharieva është për vizitë në Çeki

Zv.Kryeministrjа dhe ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva është për vizitë zyrtare në Çeki me ftesë të homologut të saj Tomas Petrice. Sivjet Bullgaria dhe Çekia shënojnë përvjetorin e 100-të të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike...

08.07.20 19:26 |
Pamje nga Londra

Bullgaria kërkoi sqarim diplomatik nga Britania e Madhe

Ambasada bullgare në Londër i drejtoi një notë qeverisë britanike, ku ngulet këmbë për shpjegim se pse Bullgaria është përjashtuar nga lista e shteteve, për të cilat që nga data 10 korrik hiqet karantina e detyrueshme. Ministrja e Jashtme bullgare..

04.07.20 09:20 |
Всички новини: днес | вчера