Eмисия новини
от 14.00 часа
Ministrja Zaharieva

Ministrja Ekaterina Zaharieva: “Bullgaria nuk është republikë bananesh”

Nuk jemi republikë bananesh dhe nuk kemi nevojë për mëshirën e një ose tjetër shteti, deklaroi para televizionit BTV Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Zëvendëskryeministre Ekaterina Zaharieva. Pozita e Ambasadores së SHBA-së në Bullgari Herro..

22.07.20 10:47 |
Ekaterina Zaharieva

141 vjet Shërbim Diplomatik Bullgar

Me rastin e Ditës së Shërbimit Diplomatik Bullgar, zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva përshëndeti diplomatët bullgarë. “Që nga krijimi para 141 vjetëve shërbimi diplomatik bullgar udhëhiqet nga mbrojtja e..

19.07.20 16:14 |

Ministrja Zaharieva është për vizitë në Çeki

Zv.Kryeministrjа dhe ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva është për vizitë zyrtare në Çeki me ftesë të homologut të saj Tomas Petrice. Sivjet Bullgaria dhe Çekia shënojnë përvjetorin e 100-të të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike...

08.07.20 19:26 |
Pamje nga Londra

Bullgaria kërkoi sqarim diplomatik nga Britania e Madhe

Ambasada bullgare në Londër i drejtoi një notë qeverisë britanike, ku ngulet këmbë për shpjegim se pse Bullgaria është përjashtuar nga lista e shteteve, për të cilat që nga data 10 korrik hiqet karantina e detyrueshme. Ministrja e Jashtme bullgare..

04.07.20 09:20 |
Ministrja Zaharieva

Ministrja Zahrieva: shpresoj që vendet evropiane të dalin nga kriza me urtësi dhe kompromise të ndërsjella

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva mori pjesë në debatin virtual “Presidenca Gjermane e Këshilli të BE-së dhe ku është Bullgaria”, organizuar nga PanEvropa Bullgaria dhe Fondacioni “Konrad Adenauer” në..

02.07.20 14:14 |

Ministrat e punëve të jashtme dhe të transportit i bëjnë thirrje PE për ndryshime në paketën „Mobilitet I”

Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva dhe Ministri i transportit Rosen Zhaljazkov u bënë thirrje eurodeputetëve të rishqyrtojnë me vëmendje Paketën “Mobiliteti I” gjatë sesionit të ardhshëm më 8 korrik dhe të korrigjojnë versionin e saj..

01.07.20 17:18 |

Luksemburgu është investitori i tretë për nga rëndësia në Bullgari

Gjatë vitit të kaluar 2019 investimet e Luksemburgut në Bullgari janë 1.35 mlrd euro. “Jemi investitori i tretë për nga rëndësia në Bullgari”, vuri në dukje Ministri i Jashtëm i Luksemburgut Zhan Aselborn gjatë vizitës zyrtare të..

29.06.20 18:01 |

Bullgaria dhe Luksemburgu përkrahin hapjen e koordinuar të kufijve

Që nga 1 korriku mes Bullgarisë dhe Luksemburgut do të ketë fluturime direkte për turistët, tri herë në javë. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës zyrtare të Zëvendëskryeministres dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ektarina Zaharieva në Luksemburg...

29.06.20 17:44 |

Ekaterina Zaharieva: “Covid-19” tregoi nevojën për multilateralizëm

Kriza e shkaktuar nga koronavirusi tregoi se tani më shumë se kurdoherë  kemi nevojë për bashkëpunim të ngushtë dhe multilateralizëm, tha Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva në takimin video me homologët nga Procesi i Bashkëpunimit në..

25.06.20 17:54 |
Ministrja Zaharieva

Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva është dëgjuar në lidhje me procesin për tregti me ndikim

Ministrja e Jashtme Ekatrina Zaharieva u dëgjua në lidhje me procesin për tregti me ndikim, ku dëshmuan edhe këshilltari i Presidentit Pllamen Uzunov dhe afaristi Pllamen Bobokov. Dëgjimi i Zaharievës u zhvillua më 24 qershor në lidhje me..

25.06.20 12:11 |
Всички новини: днес | вчера