Eмисия новини
от 02.00 часа
Ministrja Ekaterina Zaharieva

Ekaterina Zaharieva: Bullgarët të mos udhëtojnë jashtë Evropës

Zëvendësministjra dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva u bëri thirrje bullgarëve për të mos udhëtuar jashtë Evropës për shkak të koronavirusit. “Për udhëtimet në botë ende nuk ka vendim mbarevropian. Epiqendra e koronavirusit u..

08.06.20 10:05 |

Gent Cakaj e falënderoi Ekaterina Zaharievën për ndihmën në luftimin e Covid-19

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj e falënderoi në Facebook Ministren e Jashtme të Bullgarisë Ekaterina Zaharieva për ndihëm në luftimin e Covid-19: Me angazhimin personal të Zëvendëskryeministres dhe Ministres së Punëve..

03.06.20 13:37 |

U realizua synimi bullgar që Ballkani të jetë prioritet për BE-në

Ballkani është kufiri i jashtëm i BE-së dhe ai është pjesë e pandarë e Evropës. Në krizën me pandeminë BE-ja u dha ndihmë shteteve ballkanike, tha ministrja e jashtme bullgare Ekaterina Zaharieva. Synimi bullgarë që tema për Ballkanin të mbetet në..

02.06.20 11:38 |
Ekaterina Zaharieva

Pas 15 qershorit pritet lëvizja në BE të rivendoset

Pritet që pas 15 qershorit lëvizja në BE të rivendoset plotësisht, pasi ajo u rivendos me shtetet fqinje dhe me ato që kanë situata të ngjashme epidemiologjike. Këtë e tha ministrja e jashtme Ekaterina Zaharieva. Pasi u vendos që 85 për qind nga mjetet..

02.06.20 10:07 |
Ekaterina Zaharieva dhe Ivica Daçiç

Ministrat e punëve të jashtme të Bullgarisë dhe Serbisë biseduan për pandeminë

Ministrat e punëve të jashtme të Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva, dhe të Serbisë, Ivica Daçiç, zhvilluan bisedë telefonike. Dy ministrat, të cilët janë dhe zv.kryeministra, konstatuan se falë masave parandaluese të ndërmarra në kohën e duhur..

31.05.20 09:49 |
Ekaterina Zaharieva

Ka mundësi që nga 15 qershori të rivendoset lëvizja në kuadrin e BE-së

Ka mundësi që në përputhje me specifikën e çdo shteti, nga 15 qershori të rivendoset lëvizja në kuadrin e BE-së dhe me shtetet fqinje, të cilët janë me rrezik të ngjashëm epidemiologjik. Këtë e tha zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të..

27.05.20 16:57 |
Ekaterina Zaharieva

Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva përshëndeti bullgarët në botë se e ruajnë gjuhën dhe kulturën e tyre

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva, Ministri i Kulturës Boill Banov dhe Ministri i Arsimit dhe Shkencës Krasimir Vëllçev përshëndetën bullgarët në botë me rastin e 24 majit. “Ju falënderojmë se i ruani gjuhën,..

24.05.20 15:02 |

Bullgaria dhuron kostume mbrojtëse për mjekët shqiptarë

“ Në vijim të politikës bullgare për mbështetje për zhvillim, qeveria bullgare siguron kostume mbrojtëse për personelin mjekësor në Republikën e Shqipërisë, Republikën e Kosovës, Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe në shtete të tjera në rajon edhe..

22.05.20 16:32 |
Ministrja Zaharieva

Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva hodhi poshtë spekulimet për monitorim të posaçëm të BE-së

Nuk ka ndryshim të pozitës së Komisionit Evropiane për Bullgarinë dhe për të gjitha angazhimet e saj në kuadrin e Mekanizimit për bashkëpunim dhe vlerësim, shkroi Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva në profilin e saj zyrtar social. Shkasi..

21.05.20 15:53 |
Ministrja Ekaterina Zaharieva

Bullgaria do që rajoni i Bollgradit të mbetet bullgar

Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva bisedoi me homologun e saj ukrainas Dmitro Kuleba për planet e Kievit për reforme territoriale administrative të rajonit të Bollgradit. Në telefon Zaharieva kërkoi që Ukraina të rimendojë pozitën e vet..

19.05.20 19:51 |
Всички новини: днес | вчера