Eмисия новини
от часа

Në ditën e Theofanisë

Më 6 janar festojmë një nga festat më të ndritshme të krishtera – Theofaninë, Epifaninë, Ditën e Bekimit të Ujit, Ditën e Jordanit ose Pagëzimin e Zotit. Dita e Bekimit të Ujit dhe simbolet e pagëzimit Në kishat mbahet një liturgji..

06.01.23 12:21 |

Banorët e Kalloferit luajtën vallen tradicionale të akullt në Tunxha

Sot, më 6 janar, herët në mëngjes, qytetarët e Kalloferit me kostume popullore, të udhëhequr nga kryebashkiaku Rumen Stojanov me flamurin kombëtar në dorë, hynë në ujërat e ftohta të lumit Tunxha për të respektuar traditën e Theofanisë dhe..

06.01.23 09:46 |

Dita e Bekimit të Ujit dhe simbolet e pagëzimit

Çdo vit, në prag të Theofanisë (më 5 dhe 6 janar), në të gjitha kishat dhe manastiret aktive të Kishës Ortodokse Bullgare, zhvillohet rituali i “Bekimit të Ujit”. Sakramenti, nëpërmjet të cilit lutemi për bekimin e Zotit mbi ujin dhe pastrimi dhe..

06.01.23 05:05 |

Parashikimi i motit për 6 janarin

Gjatë natës era do të lëvizë nga drejtimi perëndimor-veriperëndimor dhe do të rritet. Vranësirat do të jenë të ndryshueshme. Në mëngjes do të kemi mot të kthjellët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 2° dhe 7°, në lugina të veçanta në..

05.01.23 18:05 |

Po festojmë Ditën e Ujit të Bekuar ose fundin e "Ditëve të Pista"

Më 6 janar, Kisha Ortodokse Bullgare feston një nga festat më të ndritshme të krishtera, të quajtur Dita e Ujit të Bekuar, Theofania, Epifania, ose Pagëzimi i Krishtit. Kjo është dita në të cilën Gjon Pagëzori pagëzoi Jezu Krishtin në lumin e..

06.01.22 06:25 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна