Eмисия новини
от часа

Një bullgare është në mesin e përfaqësueseve të Çekisë për “Eurovision”

Grupi «Vesna», në të cilin merr pjesë bullgarja Tanita Jankova, do të interpretojë këngën «My Sister's Crown» në Eurovizion në Liverpul. Artistët këndojnë në katër gjuhë - bullgarisht, ukrainisht, çekisht dhe anglisht. "Kënga lidhet me traditat sllave...

08.02.23 11:02 |

Rock grupi “Intelligent Music Project” me një album të ri dhe turne

"Unconditioned " - kështu quhet albumi më i ri dhe i shtatë radhazi i grupit bullgar të rock-ut “Intelligent Music Project”. Albumi tashmë u përhap në tregun muzikor dhe mund të dëgjohet në të gjitha platformat muzikore. Në të merr pjesë përsëri..

28.08.22 13:25 |

Pjesëmarrja bullgare në Eurovision është sot

Më 10 maj është gjysmëfinalja e parë e Eurovision, që këtë vit zhvillohet në Torino të Italisë. Siç tashmë ju kemi informuar, përfaqësuesi bullgar në edicionin e vitit 2022 është grupi Intelligent Music Project. Gjysmëfinalja e dytë është më 12..

10.05.22 08:36 |
Intelligent Music Project

Emra me famë botërore të muzikës rock e mbështesin pjesëmarrjen e Bullgarisë në Eurovision

Përfaqësuesi bullgar në edicionin e sivjetshëm të Eurovisiont- grupi rock Intelligent Music Project mori një përkrahje të madhe. Grupi bullgar do të dalë në skenën e madhe të Torinos, i udhëhequr nga Ronnie Romero. Vokalisti i tanishëm i..

02.04.22 10:35 |

Bullgaria do të marrë pjesë me një duet në Festivalin e Këngës Eurovision për fëmijë në Paris

Konkursi do të zhvillohet më 19 dhjetor të këtij viti nën titullin “Imagine” (Përfytyroje). Pas një ndërprerjeje 5 vjeçare, vendi ynë kthehet në forumin prestigjioz ndërkombëtar dhe do të prezantohet nga Denisllava Dimitrova dhe Martin Stojanov..

13.11.21 10:25 |
Viktoria Georgieva

Viktoria Georgieva mori pjesë në hapjen e "Eurovision 2021" në Roterdam

Konkursi i Këngës Eurovision 2021 u hap zyrtarisht me një ceremoni zyrtare në Roterdam. 39 pjesëmarrësit në garë u përshëndetën në një qilim me ngjyrë bruzi ose përmes përfshirjeve në internet. Përfaqësuesja bullgare në konkurs Viktoria tha se..

17.05.21 10:55 |

Dëgjoni dhe zgjidhni këngët tuaja të preferuara nga “Eurovision”

Gjatë vitit 2021 shënojmë 65 vjetorin nga zhvillimi i konkursit të këngëve të “Eurovision”. Me këtë rast, kolegët nga radio televizioni holandez NPO kanë krijuar një platformë të veçantë digjitale, në të cilën spektatorë dhe dëgjues nga shtetet..

09.05.21 08:15 |
Viktoria Georgieva

Bullgaria me Nr. 13 në gjysmëfinalet e dyta të “Eurovision”

Përfaqësuesja bullgare në "Eurovision" Viktoria Georgieva do të këndojë me Nr. 13 në gjysmëfinalen e dytë të "Eurovision", e cila do të mbahet më 20 maj 2021. Kjo u njoftua nga organizatorët e konkursit muzikor të Bashkimit Evropian të..

31.03.21 12:29 |

Një këngë bullgare është në Top 30 në klasifikimin e fansave të Eurovision

Kënga me të cilën këngëtarja bullgare Viktoria duhej të prezantonte vendin tonë në konkursin “Eurovision” gjatë vitit 2020 “Tears Getting Sobber” është ndër 30 këngët më të dashura për të gjitha kohërat dhe është vendosur në pozitën e 26 nga..

04.01.21 14:59 |

Bullgaria me suksesin më të madh në “Eurovision”

Përfaqësuesi i Bullgarisë Kristian Kostov u bë i dyti në konkursin “Eurovision” i cili sivjet u zhvillua në Kiev të Ukrainës. Kënga të cilën e këndoi i riu 17 vjeç quhet “Beautiful Mess”. Ajo është e klasifikuar në vend të dytë edhe nga publiku. Përpara..

15.05.17 13:09 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна