Banka Botërore uli pritshmëritë e saj për rritjen ekonomike të botës dhe të Bullgarisë

Rritja ekonomike e Bullgarisë në vitin 2023 do të jetë 1,7%, parashikon Banka Botërore në një raport të ri. Rritja e pritshme është ulur nga parashikimi i rritjes prej 2.6% i shpallur në qershor. Për Evropën Lindore, parashikimi i fundit është për..

11.01.23 10:47 |
Rumen Radev

Rumen Radev: Do të punoj kundër tërheqjes së Bullgarisë në luftë

“Tavani i çmimit të gazit është një temë që vetëm po diskutohet për momentin. Liderët i rekomanduan KE-së që në këshillin e ardhshëm më 20 tetor të propozojë hapa që çmimet të kontrollohen, të ketë një reformë në tregun evropian të gazit”,  tha para..

07.10.22 19:45 |

Bullgaria arriti marrëveshje për dyfishimin e kapacitetit përmes terminalit LNG në Aleksandrupolis

“U arrit një marrëveshje në parim për të dyfishuar kapacitetin që ka Bullgaria në terminalin LNG që po ndërtohet në Aleksandrupolis.” Këtë e deklaroi Ministri i Energjetikës Rosen Hristov, pasi ai dhe Presidenti Rumen Radev diskutuan me..

29.08.22 15:54 |

Rumen Radev: Lidhja e gazit me Greqinë do të ndihmojë në diversifikimin real të Evropës Qendrore dhe Lindore

Lidhja ndërsistematike e gazit me Greqinë nuk është vetëm një projekt infrastrukturor, por ka një rëndësi të madhe për arritjen e një diversifikimi real për Bullgarinë dhe vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, theksoi Presidenti Rumen Radev në një..

12.08.22 16:12 |

Filloi dislokimi i kontingjentit italian në Bullgari

Nga porti i Barit të Italisë ka nisur dislokimi i kontingjentit ushtarak italian drejt Bullgarisë, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Italisë. Kontingjenti është pjesë e grupit luftarak, që do të forcojë krahun e NATO-s në Evropën Lindore...

02.08.22 19:51 |

Rusia heq certifikatat e uzinave ushtarake bullgare

Rusia po përfundon vlefshmërinë e certifikatave të lëshuara prej saj për tri ndërmarrje të riparimit të avionëve - dy në Bullgari dhe një në Çeki, njoftoi Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zaharova në një konferencë për shtypin, cituar..

14.07.22 17:51 |

Janë duke u studiuar 7 investitorë të mundshëm në industrinë automobilistike bullgare

Bullgaria mund të bëhet qendër e inovacionit në industrinë e automobilave. Shtatë projekte të kompanive në sektorin e investimeve potenciale me vlerë mbi 1 miliard euro, të cilat do të krijojnë 4 mijë vende pune, janë duke u studiuar, bëri të ditur..

02.06.22 11:59 |

Bullgaria kërkon masa nga BE kundër sulmeve hibride me lajme të rreme

Dezinformimi është një problem sistematik për Bullgarinë, si dhe për vendet e tjera të Evropës Lindore, tha për BNT Ministri i Qeverisjes Elektronike Bozhidar Bojanov. Sipas tij, burimi më i mundshëm i fushatave dezinformuese është pushteti në..

20.05.22 16:44 |
Admiral Emill Eftimov dhe Gjenerallejtënant Roger Clutier

Komandanti i Përgjithshëm i Forcave Tokësore të NATO-s vizitoi Bullgarinë

Në kulmin e luftës në Ukrainë, Komandanti i Komandës Tokësore të NATO-s, gjenerallejtënant Roger Clutier mbërriti në Bullgari. Ai u takua me Shefin e Mbrojtjes Admiral Emill Eftimov. Të dy diskutuan forcimin e potencialit mbrojtës të NATO-s...

03.03.22 13:58 |
Jens Stoltenberg

NATO-ja aktivizoi planin për mbrojtjen e Evropës Lindore

NATO po rrit praninë e saj ushtarake në krahun lindor të Aleancës duke vendosur forca shtesë mbrojtëse tokësore, detare dhe ajrore, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Ai shprehu shpresën se Rusia nuk do të sulmojë një anëtar..

24.02.22 16:33 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна