Nikollaj Millkov

Iniciativa e Evropës Qendrore: Mbështesim zgjerimin e BE-së

Iniciativa e Evropës Qendrore konfirmoi mbështetjen e vendeve pjesëmarrëse për zgjerimin e BE-së. Kjo ndodhi në një takim dyditor në Sofje, të organizuar nga Ministri i Punëve të Jashtme, Nikollaj Millkov. Fokusi kryesor i takimit ishte lufta e..

07.11.22 17:09 |
Rumen Radev

Rumen Radev: Do të punoj kundër tërheqjes së Bullgarisë në luftë

“Tavani i çmimit të gazit është një temë që vetëm po diskutohet për momentin. Liderët i rekomanduan KE-së që në këshillin e ardhshëm më 20 tetor të propozojë hapa që çmimet të kontrollohen, të ketë një reformë në tregun evropian të gazit”,  tha para..

07.10.22 19:45 |

Bullgaria arriti marrëveshje për dyfishimin e kapacitetit përmes terminalit LNG në Aleksandrupolis

“U arrit një marrëveshje në parim për të dyfishuar kapacitetin që ka Bullgaria në terminalin LNG që po ndërtohet në Aleksandrupolis.” Këtë e deklaroi Ministri i Energjetikës Rosen Hristov, pasi ai dhe Presidenti Rumen Radev diskutuan me..

29.08.22 15:54 |

Rumen Radev: Lidhja e gazit me Greqinë do të ndihmojë në diversifikimin real të Evropës Qendrore dhe Lindore

Lidhja ndërsistematike e gazit me Greqinë nuk është vetëm një projekt infrastrukturor, por ka një rëndësi të madhe për arritjen e një diversifikimi real për Bullgarinë dhe vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, theksoi Presidenti Rumen Radev në një..

12.08.22 16:12 |

Program treditor online në Evropën Qendrore me rastin e festës kombëtare të Bullgarisë

Me rastin e festës kombëtare të Republikës së Bullgarisë – 3 marsit, institutet kulturore bullgare në Berlin, Pragë, Bratislavë, Budapest dhe Romë organizojnë një program treditor festiv online. Banorët atje mund të shohin Dokumentarin..

28.02.21 12:08 |

Bilanci negativ tregtar me Kinën është një problem për Bullgarinë

Bullgaria dhe biznesi mirëpresin çdo qëllim serioz të kompanive kineze për të investuar në vendin tonë sipas rregullave të BE. Përpjekjet aktive duhet të vazhdojnë për të kapërcyer bilancin negativ tregtar afatgjatë, i cili është një problem real..

09.02.21 18:38 |
Georgi Gospodinov

Romani “Fizika e trishtimit” i shkrimtarit bullgar Georgi Gospodinov u dallua me çmimin “Angelus”

Në një ceremoni në qytetin polak Vroclav shkrimtari bullgar Georgi Gospodinov u dekorua me çmimin “Angelus” për romanin “Fizika e trishtimit” në përkthim të përkthyeses Magdalena Pitlak. Ky roman u shpall libri më i mirë i vitit 2019 i botuar në gjuhën..

22.10.19 17:16 |

Temenuzhka Petkova: Nëpërmjet bashkëpunimit rajonal do të arrijmë diversifikim të vërtetë në energjetikë

“Vetëm nëpërmjet bashkëpunimit ndërmjet vendeve të regjionit do të arrijmë diversifikim real ”. Këtë e tha në Beograd të Serbisë, Ministrja e energjetikës Temenuhka Petkova në samitin e kushtuar sigurisë energjetike të regjionit. Në forum morën..

03.06.19 14:09 |

Bullgaria është ndër destinacionet e preferuara për investitorët gjermanë

Bullgaria është në vendet e para në studimin e zhvilluar ndër 85 investitorë prijës gjermanë në Evropën Qendrore dhe Lindore sa i përket barrës së tatimit dhe kostos së punës. Sa i përket qëndrueshmërisë politike, sociale dhe politike, niveli i..

19.04.19 17:33 |

Bullgaria dhe Kina diskutuan forcimin e biznesit të përbashkët

Marrëdhëniet ndërmjet Bullgarisë dhe Kinës janë dinamike dhe miqësore, posaçërisht pas   Samitit 61+1 të zhvilluar vitin e kaluar në Sofje. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov pas takimit dypalësh me Kryetarin e Këshillit të Shtetit të Kinës..

12.04.19 10:56 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна