Eмисия новини
от 12.00 часа

Eshtrat mortore të Mbretit Ferdinand I u shtruan për adhurim në Pallatin “Vrana”

Arkivoli me eshtrat mortore të Mbretit Ferdinand I (lindur më 1861 - vdiq më 1948) u shtrua për adhurim në sallën qendrore të Pallatit Mbretëror "Vrana" në Sofje. Më pas ata do të transferohen në kriptën e familjes në pallat. Ata u transportuan..

29.05.24 17:42 |

Qyteti gjerman i Koburgut: "Rrugë të mbarë për në shtëpi, mbreti Ferdinand"

"Rrugë të mbarë për në shtëpi, mbreti Ferdinand" - nën këtë titull, shërbimi për shtyp i qytetit gjerman të Koburgut tregoi për shërbimin solemn të lamtumirës në kishë, me të cilin banorët e qytetit i thanë lamtumirë bashkëqytetarit të tyre të..

28.05.24 14:18 |

Bashkimi i Bullgarisë - vende dhe personalitete

Në mëngjesin e 6 shtatorit 1885, Princi Aleksandër I Batenberg mori njoftimin për vendosjen e kontrollit mbi Plovdiv dhe arrestimin e kryeguvernatorit Gavrill Krësteviç nga trupat bullgare. Në atë kohë, monarku i ri ishte në pallatin veror "Sandrovo" -..

06.09.22 06:10 |

115 vjet aviacion bullgar

Më 20 prill në vitin e largët 1906, një dekret i Mbretit Ferdinand shënoi fillimin e aviacionit bullgar përmes krijimit të Departamentit të Aviacionit. Muzeu Bullgar i Aviacionit na kujton këtë, si dhe faktin se bullgarët fluturuan për herë të..

20.04.21 06:35 |

Pavarësia e Bullgarisë – një prej fitoreve të mëdha në historinë e diplomacisë bullgare

Gjatë vitit 2020 mbushen 112 vjet nga shpallja e Pavarësisë së Bullgarisë. Ngjarja ka një rëndësi shumë të madhe, sepse u vë fund luftërave çlirimtare të bullgarëve kundër zgjedhës pesëshekullore turke. Lufta Ruso-Turke që nga viti 1877-1878 çoi deri..

22.09.20 06:05 |
Kalaja

Veliko Tërnovo ishte shpallur kryeqytet shpirtëror i Bullgarisë

Me njëzëshmëri – 99 vota “pro”, deputetët e shpallën qytetin Veliko Tërnovo kryeqytetin historik dhe shpirtëror të vendit tonë. Propozimi për këtë ishte bërë nga një organizatë e qytetarëve të Veliko Tërnovos. Ai ka qenë kryeqyteti i Shtetit..

12.04.19 12:28 |

Do të rivendoset itinerari turistik në Ekonominë e Gjahut “Kriçim” në afërsi të qytetit Plovdiv

Në fund të vitit të kaluar, me vendim të Këshillit të Ministrave, Ekonomia e Gjuetisë “Kriçim” iu dha Ndërmarrjes Shtetërore Jugperëndimore për administrim falas. Ekonomia shtrihet nja 5 kilometra larg autostradës “Trakija” në një park të..

07.04.19 10:05 |
Anton Mitov, “Fshataret bëjnë pazar në Sofje”

Pallati i Arteve të Bukura i Sofjes na ofron një “udhëtim në kohë”

Për më shumë se 10 muaj (nga 1 marsi i vitit 2019 deri më 12 janar të vitit 2020) në qendër të kryeqytetit mund të shihet një ekspozitë origjinale me titull “Pallati për artin”. Ajo përbën një udhëtim në kohë, kur godina qendrore e Galerisë Kombëtare me..

17.03.19 11:30 |

Të afërm të Simeon Sakskoburggotskit njohën restituimin e disa pyjeve shtetërore në malin Rilla si “mbretërore”

Gjashtë dukë të fisit Württemberg, trashëgimtarë të mbretit Ferdinad (princ i Bullgarisë në periudhën 1887-1908 dhe mbret i saj - 1908-1918) lidhën marrëveshje me Ministrin bullgar të Bujqësisë Rumen Porozhanov. Sipas kësaj marrëveshjeje ata..

16.03.19 09:45 |
Shpallja e pavarësisë së Bullgarisë – princi Ferdinand në plan të parë

Shënojmë përvjetorin e 110-të të shpalljes së pavarësisë së Bullgarisë

Më 3 mars të viti 1878 (19 shkurt sipas kalendarit julian) me Traktatin paqësor të Shën-Stefanit përfundon Lufta e fundit ruso-turke, e cila për Bullgarinë është lufta çlirimtare. Sipas kushteve të këtij traktati Bullgaria bëhet principatë të madhe..

22.09.18 08:45 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна