Eмисия новини
от 00.00 часа

Për përvjetorin e 70 të Ansamblit Folklorik “Filip Kutev” në kohën e tanishme

70 vjet më parë, saktësisht në Ditën Ndërkombëtare të Punës, u mbajt koncerti i parë i Ansamblit Folklorik Shtetëror, i cili sot mban emrin e themeluesit të tij Filip Kutev . Dekreti për krijimin e tij u lëshua shumë më herët, por duheshin muaj..

01.05.21 11:15 |

Verka Siderova: “Jeta të mëson gjithçka”

Është një privilegj ta njohësh Verka Siderovën , është një nder i madh të jesh mysafir në shtëpinë e saj, është një lumturi të shijosh këngët e saj, të cilat i ngrohin zemrat e disa brezave të bullgarëve. Emri i saj është në librat shkollorë..

26.04.21 13:39 |

Një ansambël i njohur folklorik befasoi mjekët në spitalin “Pirogov” në Krishtlindje

Ansambli i njohur folklorik “Filip Kutev” organizoi një befasim special me rastin e Krishtlindjeve në spitalin më të madh në Bullgari për ndihmë urgjente “Pirogov”, transmetoi Televizioni Kombëtar Bullgar /BNT/. Me një koncert të improvizuar në..

25.12.20 13:41 |

Stefka Sëbotinova – një zë i paharruar bullgar

Stefka Sëbotinova është mes këngëtareve më të njohura popullore bullgare e cila ka mbetur në historinë tonë kulturore me këngën “U përmbys mali”. Historia e kësaj kënge më të njohur në repertorin e saj është gërshetuar dhe në fatin..

30.10.20 06:15 |

Mbushen 117 vjet nga lindja e Filip Kutevit

“Sipas një miti Orfeu ka lindur në trojet të cilat sot janë populluar me bullgarë. Siç duket ky është fakt dhe jo legjendë, pasi vajzat e tij ende këndojnë atje.” Këto fjalë gazeta “New York Times” i ka shkruar më1963 – viti, në të cilin ansambli më i..

13.06.20 06:00 |
Всички новини: днес | вчера