Eмисия новини
от 17.00 часа
Toma Bikov

GERB: Qeveria teknike e kthen oligarkinë nga jashtë në pushtet

Sipas Nënkryetarit të GERB Tomisllav Donçev, nëdrrimi i figurave kryesore në Agjencinë Doganore dhe në Agjencinë e të Ardhurave është një përpjekje për të kontrolluar aparatin shtetëror. Sipas ish-deputetit nga partia GERB Toma Bikov ka lidhje..

14.05.21 16:46 |
Tomisllav Donçev (majtas) dhe Daniell Mitov (djathtas)

Ndryshime paraelektorale në udhëheqjen e partisë GERB

Në mbledhjen e sotme kombëtare të partisë GERB, dy muaj para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, lideri i partisë Bojko Borisov u nda me dy zëvendësit e tij të deritanishëm – kryetarët e bashkive të Sofjes dhe të Burgasit, Jordanka Fandëkova..

11.05.21 16:29 |
Kamelija Nejkova

“Ka një popull të tillë” është në krye të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve

Kamelija Nejkova është kryetarja e re e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, njoftoi Presidenti Rumen Radev pas konsultimeve me forcat parlamentare. Nejkova u emërua nga partia "Ka një popull i tillë" (ITN) dhe zëvendëson Krasimir Cipov, kandidatura e..

07.05.21 10:37 |

Kundërshtuan votimin e detyrueshëm me makina para Gjykatës Kushtetuese

Partia GERB ka ngritur një padi për të deklaruar jo-kushtetuese tekstet e Kodit Zgjedhor, tha udhëheqësja e grupit parlamentar të GERB Desisllava Atanasova në një brifing në Parlament. Pa një diskutim publik, Kodi Zgjedhor i miratuar kërcënon..

05.05.21 13:16 |
Maja Manollova në plazhin

Aktivistë të GERB protestuan në plazhin “Alepu”

Me thirrjen “Maja jashtë!” përkrahës dhe përfaqësues të strukturave të partisë GERB në Primorsko dhe Burgas, duke përfshirë kryetarin e Bashkisë së Burgasit Dimitër Nikollov, u mblodhën pranë ndërtimit të diskutueshëm të një muri mbajtës në..

04.05.21 16:01 |
Toma Bikov

Legjislacioni zgjedhor i shërben presidentit dhe partive të afërta me të njofton GERB

“Ne jemi e vetmja parti që nuk kemi informacion në lidhje me konsultimet për zgjedhjen e përbërjes së re të Komisionit Qendror Zgjedhor dhe nuk e dimë se çfarë kriteresh duhet të plotësojnë anëtarët e saj”, tha deputeti nga GERB Toma Bikov në..

03.05.21 18:12 |

Edhe BSP nuk do të pranojë për të formuar qeverinë e vet

Partia Socialiste bullgare (BSP) do të kthejë mandatin e tretë për të formuar qeveri sapo të dorëzohet më 5 maj nga Presidenti Rumen Radev, vendosi udhëheqja e partisë dhe grupi i saj parlamentar në një mbledhje. Forcat e para dhe të dyta..

02.05.21 13:57 |

Kufiri në numrin e vendvotimeve jashtë vendit u hoq

Numri i qendrave të votimit jashtë vendit do të jetë i pakufizuar. Këtë e votoi definitivisht parlamenti. Pas një rivotimi nga GERB, votat “pro” ishin 117, “të abstenuarit” - 107 dhe 8 “kundër”. Ndryshimi u miratua pas një debati të nxehtë në..

29.04.21 14:01 |

Sinjal dërguar Brukselit për ndërhyrje në punën e Komisionit Anti-Mafia

Eurodeputeti nga Partia Popullore Evropiane Andrej Novakov këmbëngul që Komiteti për Kontrollin e Buxhetit në Parlamentin Evropian të kontrollojë argumentet në projekt-ligjin e partisë “Bullgaria Demokratike”, i cili ndërhyn në veprimtaritë e..

28.04.21 14:09 |

Reagimet e forcave politike pasi “Ka një popull të tillë” shpalli se do të kthehejë mandatin

Në përgjigje të njoftimit nga udhëheqësi i “Ka një popull të tillë” Sllavi Trifonov që pasi të marrë mandatin për të formuar qeveri, partia do ta kthejë menjëherë atë, BSP - forca e tretë në parlamentin e ri, tha se me kthimin e mandatit Trifonov..

26.04.21 18:26 |
Всички новини: днес | вчера