Eмисия новини
от 22.00 часа
Daniell Mitov

GERB po sulmon legjitimitetin e kabinetit të përkohshëm në Gjykatën Kushtetuese

Gjykata Kushtetuese ka ngritur një padi në lidhje me emërimin e Kiril Petkovit si ministër i përkohshëm i Ekonomisë me kërkesë të 55 deputetëve, njoftoi institucioni. Më herët sot Grupi parlamentar GERB-SDS paraqiti një kërkesë në Gjykatën..

16.08.21 15:48 |
Bojko Borisov

GERB do të votojë kundër qeverisë së ITN

Këshilli Kombëtar i GERB vendosi që deputetët e tyre të qëndrojnë në sallën plenare dhe të votojnë kundër qeverisë së propozuar nga partia “Ka një popull të tillë” – ITN. Këtë e deklaroi në një konferencë për shtypin udhëheqësi i GERB Bojko..

03.08.21 13:38 |

GERB-SDS bojkotoi konsultimet politike tek Presidenti

Koalicioni GERB-SDS nuk do të marrë pjesë në konsultimet politike me Presidentin Rumen Radev për formimin e një qeverie të re, njoftoi kryetarja e grupit parlamentar të koalicionit Desisllava Atanasova në një konferencë shtypi në Kuvendin Popullor...

23.07.21 11:32 |

Alpha Research: ITN dhe GERB-SDS me shanse të barabarta për të fituar

Një sondazh përfaqësues kombëtar i agjencisë sociologjike Alpha Research, financuar nga agjencia, tregon se 5 ditë para zgjedhjeve, po vëzhgohet një paritet për vendin e parë, me një përparësi të vogël të partisë “Ka një popull të tillë" (ITN) para..

08.07.21 14:46 |

6 parti hyjnë në parlamentin e ri, sipas një sondazhi të agjencisë Market Links

Nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot, GERB-SDS do të merrte 19.7 për qind të votave dhe “Ka një popull të tillë” - 18.8 për qind. Këtë e tregon një sondazh i financuar dhe i kryer bashkërisht i bTV dhe agjencisë “Market Links”. Anketimet u kryen nga..

05.07.21 11:20 |

Shanse të barabarta të dy partive të para

Partia “Ka një popull të tillë” dhe koalicioni GERB-SDS janë pozita të barabarta për zgjedhjet e parakohshme më 11 korrik. Këtë e tregon një sondazhi i “Gallup International Ballkanik” të porositur nga Radio Kombëtare Bullgare. Nëse do të..

17.06.21 14:27 |

“Alpha Research”: Diferenca parazgjedhore prej 2 për qind midis GERB-SDS dhe ITN

Ditë para fillimit të fushatës elektorale për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në 11 korrik, koalicioni GERB-SDS merr mbështetje nga 20.3 për qind të votuesve, “Ka një popull të tillë” (ITN) - 18.2 për qind, BSP - 14.4 për qind, “Bullgaria..

09.06.21 15:47 |
Desisllava Atanasova

GERB-SDS pyet se kujt i shërbehet një projektligj i "Bullgarisë Demokratike"

Kujt i shërbehet ligji i paraqitur nga “Bullgaria Demokratike”, me të cilin kërkohet ndalimi i të gjitha 700 paditë e ngritura në gjykatë nga “Komisioni Antimafia”? Këtë e pyeti në Facebook Desisllava Atanasova, kryetare e grupit parlamentar të..

27.04.21 12:27 |

Ndodhi kjo që pritej – GERB ktheu mandatin, është radha e befasive

Forca politike e zgjedhur me më shumë vota në Legjislaturën e 45-të të Kuvendit Popullor nuk do të realizojë mandatin e dorëzuar nga kreu i shtetit të martën, më 20 prill, për të formuar qeveri. Megjithëse ishin gati herët me përbërjen e Këshillit..

23.04.21 15:48 |
Rumen Radev

Presidenti nuk po ngutet të dorëzojë mandatin e dytë për formimin e qeverisë

Në ditët në vijim do të njoftoj kur do t"i dorëzoj mandat grupit të dytë më të madh parlamentar për të formuar qeveri, tha Presidenti Rumen Radev pasi GERB-SDS ktheu mandatin e parë. “Shpresoj që koha e dhënë do të investohet në dialog dhe në..

23.04.21 12:49 |
Всички новини: днес | вчера