Eмисия новини
от 17.00 часа
Georgi Ivanov

43 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar Georgi Ivanov

Georgi Ivanov shënoi emrin e tij   në histori si bullgari dhe ballkanasi i parë që pushtoi kozmosin e gjerë në një ditë, 23 orë e një minutë. Pikërisht 43 vjet më parë. Më 10 prill 1979, në orën 20 e 34 minuta kohë lokale e Moskës nga..

10.04.22 07:15 |
Nikollaj Rukavishnikov dhe Georgi Ivanov

42 vjet nga fluturimi i parë i një bullgari në Kozmos

Më 10 prill 1979 në orën 20 e 34 minuta, anija kozmike Sojuz-33 u lëshua në orbitën rreth Tokës. Me të fluturoi kozmonauti i parë bullgar Georgi Ivanov . Ai bën 31 orbita të plota rreth Tokës. Në bordin e anijes është së bashku me kozmonautin..

10.04.21 08:05 |

Evitimi i ngacmimit shkollor - një çështje e praktikës së përditshme

E mërkura e fundit e muajit shkurt njihet si Dita e Bluzave Bojë Rozë dhe e drejton vëmendjen shoqërore drejt problemit me torturimin dhe ngacmimin në shkollë. “Ngacmimi është një nga shfaqjet emocionale në marrëdhëniet midis nxënësve, kurse në shkollë ka..

24.02.21 14:44 |
Aleksandër Aleksandrov

32 vjet nga fluturimi i kozmonautit të dytë bullgar

Para 32 vjetëve më 7 qershor në Kozmos fluturoi kozmonauti i dytë bullgar Aleksandër Aleksandrov. Misioni i tij në Stacionin Rus “Mir” vazhdoi 9 ditë. Kështu Bullgaria u radhit ndër shtetet e para kozmike në botë me dy kozmonautë - Georgi Ivanov, i cili..

07.06.20 16:33 |
Georgi Ivanov

Kozmonauti bullgar Georgi Ivanov bëri thirrje për stoicizëm

Në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Aviacionit dhe të Kozmonautikës – 12 Prillin, kozmonauti i parë bullgar Georgi Ivanov bëri thirrje që në ditët e izolimit të shfaqim stoicizëm, disiplinë dhe optimizëm. 59 vjet pas fluturimit të parë të Jurij..

12.04.20 16:11 |
Georgi Ivanov

41 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgarë Georgi Ivanov

Më 10 prill mbushen 41 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar. Në këtë datë në vitin 1979 në orën 20:30 sipas orës lokale të Moskës është lëshuar në orbitën e Tokës anija kozmike “Sojuz-33” me ekuipazh ndërkombëtar – komandanti rus Nikollaj..

10.04.20 14:10 |

Instituti i Studimeve Kozmike shënon jubileun e tij me një ekspozitë me fotografi të papara

Ekspozita “Toka përmes shikimit të kozmonautit të parë bullgar Georgi Ivanov” u hap më 6 nëntor në godinën e Akademisë Kombëtare të Shkencave në Sofje. Ajo përfshin fotografi të pa paraqitura deri tashti të realizuara nga anija e kozmonautit të..

10.11.19 11:10 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера