Eмисия новини
от 17.00 часа
Monumenti i revolucionarit Goce Dellçev në parkun “Kopshtin e Borisit” në Sofje

Për mosmarrëveshjet historike bullgaro-maqedonase dhe integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut

Avancimi i Shkupit në rrugën drejt BE-së të lidhet me plotësimin e Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë, Miqësisë dhe Bashkëpunimit nënshkruar në vitin 2017 midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Memorandum me këtë kusht dhe me kërkesa të tjera..

21.09.20 13:57 |
Bujar Osmani

Propozojnë që autostrada Sofja-Shkupi të mbajë emrin Goce Dellçev

Mënyra më e mirë që t’i jepet nder Goce Dellçevit është ndërtimi i autostradës Shkupi-Sofja dhe ajo ta mbajë emrin e revolucionarit Goce Dellçev, propozoi Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani, transmetoi BGNES. Pyetjes..

17.09.20 18:21 |
Goce Dellçev

Goce Dellçev është si bullgar, ashtu dhe maqedonas

Goce Dellçev është njëkohësisht maqedonas dhe bullgar – ai është maqedonas në kuptim regjional dhe bullgar në kuptim kombëtar. Këtë e tha para bTV docenti Naum Kajçev zëvendës kryetar i Komisionit të Përbashkët për Çështjet Historike midis..

14.09.20 11:08 |
Monumenti i revolucionarit Goce Dellçev në Bllagoevgrad

Goce Dellçev duhet të bashkojë Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut

Bullgarët dhe maqedonasit janë trashëgimtarë të një historie të përbashkët dhe të personaliteteve të cilët në të kaluarën nuk ndaheshin. Këtë e tha evrodeputeti Andrej Kovaçev në lidhje me përvjetorin e 117 nga vdekja e revolucionarit Goce Dellçev...

04.05.20 17:16 |
Goce Dellçev

Festojmë 117 vjet nga vdekja e heroit kombëtar bullgar Goce Dellçev

Më 4 maj mbushen 117 vjet nga vdekja e heroit kombëtar bullgar Goce Dellçev. Ai është një nga revolucionarët e mëdhenj bullgarë, lider dhe ideolog i së ashtuquajturës “Organizatës e Brendshme Revolucionare Maqedonase”. Goce Dellçev është hero..

04.05.20 07:40 |

Kremtojmë përvjetorin e 116-të të Kryengritjes së Ilindenit

Në kremten e krishterë Ilinden – 2 gusht (sipas stilit të vjetër, apo kalendarit julian) në Bullgari shënojmë përvjetorin e 116-të të Kryengritjes së Ilindenit. Në qytetin Bllagoevgrad, në sheshin qendror “Maqedonia” ishin vendosur kurora lulesh..

02.08.19 12:55 |

Pas 53 vitesh në Dojran përsëri ngritën monumentin e kolonelit Kavarnaliev

Pas 53 vitesh në Dojran të Maqedonisë së Veriut përsëri u ngrit monumenti 7 metrash i kolonelit Konstantin Kavarnaliev. Monumenti i heroit bullgar nga Lufta Ballkanike u hodh në erë nga autoritetet jugosllave në vitin 1966. Kryeministrat e Bullgarisë dhe..

01.08.19 16:47 |

Qeveria në Shkup mori vendim për historinë e përbashkët me Bullgarinë

Qeveria e Maqedonisë së Veriut mori vendim që vendi të kremtojë bashkë me Bullgarinë datat e rëndësishme historike të lidhura me Vëllezërit e Shenjtë Kirill dhe Metodij, Shën Kliment të Ohrit, Shën Naum dhe mbretin Samuill. Deri në fund të këtij viti..

10.07.19 09:36 |

Maqedonia e Veriut duhet të punojë për ndërtimin e besimit mes saj dhe Bullgarisë

Deklarata e presidentit të Maqedonisë Veriore Stevo Pendarovski për Goce Dellçevin do të ishte e pamenduar përpara viteve, deklaroi ministrja e jashtme bullgare Ekaterina Zaharieva. Ka ardhur koha që komisioni i përbashkët mbi çështjet historike të..

26.06.19 15:02 |
Varri i Goce Dellçevit në oborrin e kishës “Shën Spas “ në Shkup

Marrëdhëniet me Maqedoninë e Veriut – zhvillimet e fundit

Nuk ka kaluar dhe 1 vit nga nënshkrimi i Traktatit të Bashkëpunimit dhe Miqësisë midis Bullgarisë dhe Maqedonisë, dhe duket se ka tension në marrëdhëniet bilaterale. Më 9 qershor Zëvendëskryeministri Krasimir Karakaçanov shprehu shqetësim se Maqedonia..

26.06.19 14:57 |
Всички новини: днес | вчера