Eмисия новини
от 17.00 часа
Nikolla Dimitrov - ministër i jashtëm i Maqedonisë

Ministri i punëve të jashtme i Maqedonisë do t'i zgjidhë në Sofje mosmarrëveshjet historike me Bullgarinë

Ministri i punëve të jashtme i Maqedonisë Veriore Nikola Dimitrov tha se vendi i tij ka qëllime të mëdha të përbashkëta me Bullgarinë, kurse Shkupi dhe Sofja do të gjejnë mënyrë për zgjidhjen e çështjeve të hapura, lidhur me Traktatin e Miqësisë. I..

26.06.19 14:41 |
Angell Xhambazki

Shkupi duhet të çmontojë simbolet e falsifikuara të shtetësisë maqedonase, kërkojnë nga VMRO-ja

Negociatat eventuale për anëtarësim të Maqdonisë së Veriut në Bashkimin Evropian janë lidhur me çmontimin e falsifikimeve për shtetësinë maqedonase, tha eurodeputeti bullgar dhe zv. kryetar i partisë qeverisëse VMRO Angell Xhambazki. Në lidhje me..

24.06.19 17:15 |
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev

Zoran Zaev: E kaluara e përbashkët duhet të na bashkojë

“Me Bullgarinë nënshkruam marrëveshje për miqësi dhe bashkëpunim, e jo për probleme dhe përleshje publike. Ramë dakord se momentet e përbashkëta nga e kaluara duhet të na bashkojnë, e jo të na ndajnë”. Këtë e shkroi Kryeministri maqedonas Zoran..

21.06.19 16:44 |

Bojko Borisov: Maqedonia e Veriut nuk është pjekur akoma për negociata me BE

Kryeministri Bojko Borisov tha në Bruksel se maqedonasit duhet“ të piqen” më, për të marrë një datë konkrete për fillimin e negociatave për aderim në BE. ” Ata kanë shumë gjëra për të ndrequr akoma. Le të mos më kuptojnë gabimisht, por grindjet..

21.06.19 10:00 |
Ministrja Ekaterina Zaharieva

Sofja kërkon nga Shkupi mirëkuptim për Goce Dellçevin dhe Kryengritjen e Ilindenit

Në qoftë se deri në fund të vitit nuk merremi vesh për datën e festimit të heroit tonë të përbashkët Goce Dellçev, nuk do të punojmë në Komisionin e përbashkët me Maqedoninë e Veriut, deklaroi Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva. Breza me..

11.06.19 11:49 |

Kryeministrat Borisov dhe Zaev nderuan bashkërisht në Shkup kujtimin e Goce Dellçevit

Në lidhje me festën kombëtare   në Maqedoni dhe 114 vjetorin nga kryengritja e Ilindenit, kryeministrat e Bullgarisë dhe të Maqedonisë Bojko Borisov dhe Zoran Zaev vendosën bashkërisht lule përpara varrit të heroit kombëtar të të dyja vendeve Goce..

02.08.17 11:06 |

110 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Ilindenit

Sivjet mbushen 110 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Ilindenit e cila është pika më e nxehtë e Lëvizjes Nacionalçlirimtare të bullgarëve në Maqedoni dhe Edrene. Pas Çlirimit të Bullgarisë nga zgjedhja osmane dhe sipas Traktatit të Berlinit (1878) këto..

02.08.13 12:05 |

Kryengritja e Ilindenit dhe marrëdhëniet bullgaro-shqiptare

Në historinë e çdo populli ka ngjarje të lavdishme të cilat e bëjnë të kujtojë me krenari veprën heroike të dëshmorëve të kombit. Frymëzuesit për liri veprojnë me ndjenja të forta patriotike, guxim dhe vendosmëri. Sakrifica e tyre në emër të lirisë mbetet e..

01.08.13 12:04 |
Всички новини: днес | вчера