Eмисия новини
от 17.00 часа
Zhoze Barozu dhe Andonis Samaras gjatë ceremonisë së marrjes të presidencës.

Bullgaria dhe Presidenca e Greqisë

Ditën e mërkurë Greqia zyrtarisht mori kryesinë e Këshillit të BE-së. Prioritetet e shpallura janë në përputhje me fqinjën e saj Bullgari dhe parashtrojnë bashkëveprim të madh midis të dyja vendeve gjatë 6 muajve në vijim. Rritja e ekonomisë, vendet e..

09.01.14 12:48 |
Kryeministrat Samaras dhe Borisov drejtuan mesazhe të rëndësishme për perspektivën euroatlantike të Ballkanit Perëndimor.

Megjithë krizën Bullgaria dhe Greqia thellojnë bashkëpunimin

Më 17 dhjetor në Athinë u mbajt seanca qeveritare në mes të Bullgarisë dhe Greqisë. Kjo ishte e dyta për nga lloji i saj nga viti 2000 dhe dëshmoi se bashkëpunimi dypalësh zhvillohet megjithë krizën. Të dy kryeministrat – Bojko Borisov dhe Antonis Samaras..

18.12.12 12:59 |
Vizita e presidentit bullgar Rosen Plevneliev në Greqi është me ftesë të homologut të tij Karolos Papuljas.

Vazhdon tradita e miqësisë greko-bullgare

“Vizita ime e parë në regjionin ballkanik do të jetë në Athinë”, nënvizoi para më shumë se dy muajsh presidenti bullgar Rosen Plevneliev para afaristëve grekë dhe shtoi se prioriteti i tij, si dhe “prioriteti total” i vendit tonë është tërheqja e..

05.07.12 11:47 |

Zgjedhjet në Greqi qetësuan Evropën

Zgjedhjet e radhës në Greqi kaluan siç pritej – fqinjët tanë jugorë votuan për partinë e preferuar, por pa shpresa të mëdha. Afro 15 për qind prej zgjedhësve votuan në momentin e fundit. Me përjashtim të granatave të gjetura në oborrin e një medie, ndezjes..

18.06.12 11:00 |
Thellimi i krizës shkaktoi migrim të biznesit grek në Bullgari.

Kriza në Greqinë – shans për Bullgarinë Jugperëndimore

Kriza e thellë në të cilën ra Greqia, me siguri kërcënon ekonominë bullgare, por mund të dalë dhe si një shans për qytetet e vogla nëpër kufirin bullgaro-grek. Statistika kombëtare po shënoi rritje të numrit të ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme, të cilat e..

22.05.12 13:11 |

Shtëpia e komshiut po digjet – a do të ndizet edhe shtëpia jonë?

“Kur shtëpia e komshiut digjet, flaka mund të arrijë dhe deri tek shtëpia jote”, thotë një fjalë e urtë popullore bullgare. Tymi i rëndë nga shtëpia e ndezur në Greqinë ndihet dhe në Bullgari. Greqia është një partnere e madhe tregtare dhe ekonomike e..

17.05.12 12:08 |
Bullgaria bëhet strehim për investitorët, kapitalet dhe kompanitë greke, sepse tatimi korporativ është 10%, ndërsa në Greqi – 28%.

Bullgaria u bë destinacion numër një për kompanitë greke

2000 kompani greke e kanë transferuar biznesin e vet në Bullgari gjatë të dy vjetëve të fundit si pasojë e krizës financiare që e tronditi Greqinë. Kapitali i tërhequr llogaritet të jetë afro 1 miliard euro. Këto të dhëna i shpalli ministri bullgar i..

27.10.11 10:17 |
Sipas analizatorit ekonomik Georgi Angellov në krahasim me Greqinë Bullgaria ofron kushte më të qëndrueshme dhe më të mira për biznes.

Bullgaria mund të fitojë nga kriza në Greqi

Sipas parashikimeve të kompanisë konsulente Ernst&Young ekonomia bullgare gjatë këtij viti do të shënojë një rritje nga 3.2 për qind, përderisa produkti i brendshëm bruto në zonën evropiane do të rritet me 2 për qind. Analizuesit shprehin mendim, se..

29.06.11 11:59 |
Presidenti i Greqisë Karolos Papuljas (majtas) bëri një vizitë zyrtare në Sofje me ftesë të homologut të tij bullgar Georgi Përvanov

Bullgaria dhe Greqia zhvillojnë marrëdhëniet e tyre megjithë krizën

Në kontekstin e marrëdhënieve tradicionalisht të mira fqinjësore presidenti i Greqisë Karolos Papuljas bëri një vizitë dyditore zyrtare në Sofje me ftesë të homologut të vet bullgar Georgi Përvanov. Ja dhe theksat në bisedimet e tij me burrat bullgarë të..

18.11.10 12:53 |
“Nuk duhet të lejojmë dobësim të disiplinës buxhetore dhe harxhime pa pasur para në buxhet.” – deklaroi analizatori ekonomik Georgi Angelov nga Instituti “Shoqëria e hapur”.

A ka rrezik që modeli i krizës ekonomike në Greqi të përsëritet dhe në Bullgari

Ekonomistë perëndimorë paralajmërojnë se recesioni në Evropë dhe kriza ekonomike në Greqi fshehin rreziqe dhe për ekonominë bullgare. “Këto do të jenë sfidat kryesore që Bullgaria do të përballojë në një plan afatshkurtër”, thuhet në një raport të..

15.03.10 12:30 |
Всички новини: днес | вчера