Eмисия новини
от часа

Akademia Bullgare e Shkencave prezantoi librin “Rrugët e zografëve ballkanikë” (Roads of Balkan Icon-Painters)

Instituti i Studimeve të Arteve pranë Akademisë Bullgare të Shkencave prezantoi botimin dygjuhësor “Rrugët e zografëve ballkanikë”. Në libër i cili prezanton afreske kishtare nga periudha post bizantine janë të studiuara dhe janë të përshkruara 29..

14.10.20 05:00 |

Greqia krijoi një hartë epidemike për turistët

Qeveria greke botoi një hartë të azhurnuar të situatës epidemike e cila përmban informacion për masat në rajonet e veçanta. Prej saj mund të përfitojnë edhe turistët bullgarë. Informacioni aktual për zhvillimin e Covid-19 në të gjitha rajonet..

10.10.20 13:32 |

Brukseli insiston që Shkupi të respektojë Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë me Bullgarinë

Komisioni Evropian i rekomandoi Shkupit të vazhdojë të mbajë marrëdhënie të fqinjësisë së mirë me Bullgarinë dhe Greqinë. Kjo theksohet në raportin e Brukselit për përparimin e Maqedonisë së Veriut në rrugën e integrimit me BE-në. Në tekst..

06.10.20 18:08 |

Sipas SHBA-së Centrali Atomik “Belene” dhe “Rryma ballkanike” nuk sigurojnë diversifikim të Bullgarisë

SHBA-ja mbajnë pozitën e tyre kundër ndërtimit të zgjatjes së “Rrymës Turke” në Bullgari dhe të Centralit Atomik Elektrik “Belene”. Këtë e tha Fransis Fanën ndihmës sekretar i shtetit në Zyrën e Resurseve Energjetike pranë Departamentit të Shtetit..

01.10.20 18:54 |

Super grup bullgar kryeson rok klasifikimin në Greqi

Intelligent Music Project është i krijuar para rreth 10 vjetëve. Producent dhe autor i këngëve në të gjithë 5 albumet e grupit është doktori Milen Vrabevski - sipërmarrës dhe filantrop, i njohur në Bullgari me kauzat e tij të atdhedashurisë...

29.09.20 11:30 |

Mbetet në fuqi paralajmërimi ndaj bullgarëve për ciklonin “Janos” në Greqi

Tashmë ka një viktimë të ciklonit “Janos” në Greqi, transmetoi BNR. Tërë natën ekipe zjarrfikëse i shpëtonin njerëzit nga shtëpitë e përmbytura. Një grua e moshuar vdiq në shtëpinë e vet në krahinën Farsala. Po kërkohen akoma njerëz të zhdukur...

19.09.20 11:43 |

Kryetarja e Parlamentit u përul para heroizmit bullgar në Kajmakçalan

Kryetarja e Parlamentit Cveta Karajançeva nderoi në majën Kajmakçalan në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut kujtesën e ushtarëve të vrarë bullgarë gjatë Luftës së Parë Botërore, bëri të ditur BTA. Në fjalimin e vet ajo tha se Kajmakçalan..

09.09.20 16:21 |

Hapet pikëkalimi me Greqinë “Ilinden-Eksohi”

Nga ora 00.00 e 8 shtatorit kalimi i maunave dhe kamionëve përmes pikëkalimit me Greqinë “Ilinden-Eksohi” rimëkëmbet , bëri të ditur për Radio Bullgarinë Ambasada e Republikës së Greqisë në Sofje. Nuk do të ketë nevojë për PCR teste, por do të..

07.09.20 15:28 |
Bojko Borisov dhe Kiriakos Mitsotakis

Bullgaria tashmë është një aksionar i barabartë në terminalin e gazit afër Aleksandrupolisit

Kryeministri Bojko Borisov mbërriti në Greqi, ku bashkë me kryeministrin grek Kiriakos Mitsotakis ishte i pranishëm në një ceremoni zyrtare, në të cilën operatori bullgar i gazit u bë aksionar i barabartë në projektin për terminalin e gazit të..

24.08.20 14:59 |

Një bullgar i infektuar me koronavirus u arratis nga spitali në Selanik të Greqisë

Autoritetet greke arrestuan një bullgar të infektuar me koronavirus, i cili u arratis nga spitali në Selanik. Bashkatdhetari ynë është akuzuar për rrezikimin e qëllimshëm të shëndetit publik. Fillimisht ai është arrestuar për shitje ilegale..

22.08.20 15:46 |
Всички новини: днес | вчера