Eмисия новини
от 16.00 часа

Një bullgar i infektuar me koronavirus u arratis nga spitali në Selanik të Greqisë

Autoritetet greke arrestuan një bullgar të infektuar me koronavirus, i cili u arratis nga spitali në Selanik. Bashkatdhetari ynë është akuzuar për rrezikimin e qëllimshëm të shëndetit publik. Fillimisht ai është arrestuar për shitje ilegale..

22.08.20 15:46 |

Përfaqësues të firmave bullgare dhe greke protestojnë në PKK “Ilinden-Eksohi”

Dhjetëra kamionë dhe mbi 50 përfaqësues të firmave transportuese bullgare, si dhe fermerë, u mblodhën për të protestuar në dy anët e pikëkalimit “Ilinden-Eksohi”. Protestuesit ngulin këmbë që pika e kalimit kufitar, e cila është e mbyllur deri..

20.08.20 10:11 |
pika kufitare Kullata-Promahon

Hyrja në Greqi me tokë natën do të jetë e mundur vetëm përmes pikës kufitare Kullata-Promahon

Që nga mbrëmja më 7 gusht Greqia ndalon të gjitha vendkalimet tokësore deri tek pikat e saj kufitare në intervalin nga ora 23.00 deri në orën 07.00 me përjashtim të pikës kufitare Kullata-Promahon në kufi me Bullgarinë. Këtë e ka shpallur..

06.08.20 15:28 |

Banskoja u përfshi në Qendrën Interballkanike për Turizëm dhe Bashkëpunim

Bashkia e Banskos prezantoi Shoqërinë Kombëtare të Bashkive në Bullgari në një takim ndërkombëtar në Greqi për krijimin e një “Qendre Interballkanike për Turizëm dhe Bashkëpunim”. Iniciativa është e Bashkisë Aristoteli (Halkidiki, Greqi)...

04.08.20 11:33 |

Lëvizja për në Greqi përmes pikës kufitare bullgare Kullata prapë është intensive

Rreshti i automobilave në pikën kufitare Kullata – Promahon është afro 5 km. Dominojnë veturat me regjistrim bullgar dhe rumun. Vazhdon testimi për Covid-19 megjithëqë secili që hyn në Greqi duhet të prezantojë rezultat negativ të testit PCR. Ka të..

01.08.20 14:22 |
Ministrja Zaharieva

Bullgaria do që Greqia të hapë më shumë pikëkalime

Në Athinë Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva shprehu përkrahje për Greqinë dhe Qipron dhe ripohoi pozitën e Sofjes se duhet të respektohen të drejtat sovrane të të gjitha shteteve në BE në përputhje me të drejtën ndërkombëtare. Ajo..

27.07.20 18:36 |

Zëvendëskryeministrja Ekaterina Zaharieva është duke bërë një vizitë në Greqi

Kryeministri grek Kiriakos Micotakis u takua në Athinë me zëvendëskryeministren dhe ministre të jashtme bullgare Ekaterina Zaharieva. Këtë e njoftoi botimi “Katimerini” cituar nga BTA. Të dy ata shqyrtuan epideminë Covid-19, situatën në pikat kufitare..

27.07.20 14:09 |

PCR teste edhe për ata që udhëtojnë nga Bullgaria për në Greqi në ajër

Nga data 28 korrik udhëtarët me aeroplan nga Bullgaria dhe Rumania deri në Greqi duhet të prezantojnë PCR test me rezultat negativ për koronavirus bërë 72 orë para hyrjes në vend. Kjo masë nuk është në fuqi për shtetasit grekë, për shtetas me qëndrim të..

27.07.20 10:44 |

Greqia kërkon PCR test negativ për qytetarët që mbërrijnë me avion nga Bullgaria

Masa kufizuese do të hyjë në fuqi më 28 korrik, kur autoritetet kufitare greke do të kërkojnë PCR test negativ për koronavirus, të bërë deri në 72 orë para hyrjes në vend, bëri të ditur Ministria e Punëve të Jashtme. Cerifikata duhet të jetë në..

25.07.20 15:47 |

Turistë nga BE-ja mund të hyjnë në Bullgari nga Greqia vetëm përmes pikave kufitare Kullata dhe Makaza

Nga 22 korrik deri më 4 gusht autoritetet kufitare greke nuk lejojnë të kalojnë në të dy drejtimet të gjitha mjetet transportuese përmes pikave kufitare Ilinden-Eksohi, Kapitan Petko Vojvoda-Ormenin dhe Ivajllovgrad-Kiprinos. Automjete për transportimin..

22.07.20 18:35 |
Всички новини: днес | вчера