Eмисия новини
от 05.00 часа
Ministrja Angellkova

Bullgaria do të tërheqë turistë nga vendet me situatë analogjike epidemiologjike

Ministrja e turizmit Nikolina Angellkova diskutoi në bisedime telefonike dhe takime online daljen nga situata e krizës me përfaqësues të institucioneve dhe biznesit në Rumani, Greqi, Gjermani, Poloni, Çeki, Turqi, Izrael dhe nga vende të tjera. “..

11.06.20 20:08 |
Pikëkalimi

Turqia hapi trafikun për shtetas të huaj që udhëtojnë me vetura

Turqia hapi trafikun për shtetas të huaj që udhëtojnë me vetura, mikrobusë dhe autobusë. Trafiku në pikëkalimin Lesovo është intensiv në daljet nga Bullgaria, ndërsa në Kapitan Andreevo është normal. Në kufirin me Greqinë deri në 15.06.2020..

11.06.20 14:21 |
Ministri turk i turizmit dhe kulturës Mehmet Nuri Ersoy

Bullgaria, Turqia dhe Greqia po mendojnë për paketa të përbashkëta turistike

Turqia dëshiron të rritë fluksin e turistëve duke përgatitur paketa të përbashkëta turistike me Bullgarinë dhe Greqinë. Kjo do të bëhet e mundshme pas hapjes së kufijve tokësorë dhe detarë. Këtë e bëri të ditur ministri turk i turizmit dhe kulturës..

23.05.20 12:19 |

U gërmuan 500 metrat e para të tunelit më të gjatë në Bullgari

500 metrat e para të tunelit më të gjatë në Bullgari “Zheleznia” të autostradës “Struma” u gërmuan. Impianti i ardhshëm do të jetë me dy gypa të veçanta me gjatësi afro 2 kilometra në çdo drejtim. Projekti financohet me mjete evropiane. Autostrada..

22.05.20 16:02 |

Që nga 1 qershori hiqet karantina me Greqinë dhe Serbinë

Më 1 qershor do të udhëtohet lirisht pa karantinë mes Bullgarisë dhe Greqisë, tha Kryeministri Bojko Borisov pas takimit video me kolegët e tij nga Rumania, Serbia dhe Greqia. Pas datës 1 qershor do të udhëtohet lirisht edhe mes Bullgarisë..

19.05.20 15:00 |
Ministri Zheljazkov

Fillojnë negociata për udhëtimet me Rumaninë, Greqinë dhe Serbinë

Që nga 18 maji Bullgaria do të fillojë negociatat me Rumaninë, Greqinë dhe Serbinë për kushtet, në të cilat do të organizohen udhëtimet dhe kalimi i pikave të kalimit kufitar, bëri të ditur Ministri i transportit Rosen Zheljazkov. Bisedimet do të..

17.05.20 13:01 |
Ekaterina Zaharieva

Ministri i jashtëm bullgar i bëri thirrje NATO-së të përfshihet në luftimin e koronavirusit

“Shtetasit presin, që NATO-ja megjithëqë nuk është në vijën e parë të luftimit të koronavirusit, të shfrytëzojë aftësitë civile dhe ushtarake dhe të reagojë në koordinim të plotë.” Me ato fjalë zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme e..

03.04.20 09:08 |
Vencisllav Mutafçijski

Zgjaten masat e jashtëzakonshme deri më 12 prill

243 janë rastet e COVID-19 në Bullgari, njoftoi shefi i Shtabit Kombëtar gjeneral Vencisllav Mutafçijski në raportin mëngjesor më 26 mars. Shtabi rekomandon që masat kufizuese të zgjaten deri më 12 prill. Krahas kësaj duhet të hiqet caktimi i vendeve nga të..

26.03.20 08:53 |

Situata në kufijtë bullgare*

Ministria e Punëve të Brendshme informon se që nga 25.03 2020 bullgarët, të cilët udhëtojnë për në Rumani duhet të mbeten nën karantinë 14 ditë pas mbërritjes së tyre në fqinjën tonë veriore në adresë të deklaruar nga vetë njerëzit. Kjo nuk është në..

25.03.20 11:50 |

Bullgaria rezervon një alternativë të gazit rus 10 vjet përpara

Qeveria vendosi të rezervojë për 10 vjet përpara gazin natyror të cilin “Bullgargaz” do të blejë nëpërmjet terminalit në Aleksandrupolis të Greqisë. “Bullgartransgaz” hyn si aksionar në kompaninë e projektimit “Gaztrejd” e cila ndërton terminalin e ri LNG..

10.03.20 19:03 |
Всички новини: днес | вчера