Eмисия новини
от 02.00 часа

Turqia mori angazhimin të mos ketë fluks migrantësh drejt Bullgarisë

Pas takimit të djeshëm me presidentin turk Rexhep Erdogan sot kryeministri Bojko Borisov tha, se Turqia mori përsipër angazhimin që të mos ketë fluks migrantësh drejt Bullgarisë. Ai shtoi se po vazhdojnë bisedimet dhe takimet lidhura me situatën në rajon...

03.03.20 15:14 |
Zotërinjtë Borisov dhe Erdogan

Mbetet e hapur ftesa e kryeministrit bullgar për takim me presidentin turk dhe kryeministrin grek në Sofje

Takim midis kryeministrit bullgar Bojko Borisov, presidentit turk Rexhep Erdogan dhe kryeministrit grek Kiriakos Micotakis në Sofje tani për tani nuk do të ketë. Kjo u njoftua pas bisedimeve të zotit Borisov me zotin Erdogan në Ankara të zhvilluara më 2..

03.03.20 12:17 |

Bullgaria kërkon zgjidhje të qëndrueshme për krizën me emigrantët

Janë të domosdoshme hapa të menjëhershëm diplomatik për ndërprerjen e fluksit të migrantëve. Këtë e konstatuan në një bisedë telefonike kryeministri Bojko Borisov dhe homologu i tij grek Kiriakos Micotakis. Sipas zotit Borisov duhet një zgjidhje afatgjate..

02.03.20 10:01 |
Ministrja Temenuzhka Petkova

Bullgaria është pjesë e pandarë e korridorit të katërt evropian të gazit

Ne jemi pjesë e pandarë e Korridorit Jugor të gazit nëpërmjet interkonektorit Greqi-Bullgari. Korridori i katërt i gazit për Evropën është me rëndësi të madhe gjeostrategjike për diversifikimin e furnizimeve të gazit për vendin dhe për regjionin, tha..

28.02.20 19:28 |

Qindra refugjatë nga Turqia iu drejtuan Bullgarisë dhe Greqisë

Mediat në Turqi njoftojnë se afro 300 emigrantë duke përfshirë gra dhe fëmijë iu drejtuan kufirit midis Bullgarisë dhe Greqisë në provincën Edrene. Ndër ta ka sirianë, iranianë, irakianë, pakistanezë, marokenë. Pasi më 27 shkurt 33 ushtarë turq vdiqën si..

28.02.20 12:48 |

Bullgaria dhe Greqia nënshkruan tri marrëveshje

Në një mbledhje të qeverisë greke dhe të asaj bullgare në Aleksandrupolis u nënshkruan tri marrëveshje – një për transportin, një për investimet dhe një marrëveshje turistike. Lehtësohet trafiku transkufitar hekurudhor si një hap për integrimin e..

26.02.20 16:02 |
Zotërinjtë Borisov dhe Micotakis

Bashkëpunimi bullgaro-grek është garant për përparimin e mbarë rajonit

Në një takim me homologun e tij grek Kiriakos Micotakis para mbledhjes së katërt të përbashkët të Këshillit për Bashkëpunim në nivel qeveritar, kryeministri Bojko Borisov tha, se bashkëpunimi midis dy shteteve është garant për prosperitetin e mbarë rajonit...

26.02.20 13:51 |

Ambasadorja e ShBA-së në Sofje vizitoi kufirin jugor bullgar

Ambasadorja e ShBA-së në Bullgari Hero Mustafa vizitoi Pikën e Kontrollit Kufitar “Kapitan Andreevo”, për të demonstruar angazhimin amerikan për partneritet dhe bashkëpunim me Bullgarinë për forcimin e sigurisë kufitare. Kjo është pika më e..

30.12.19 16:56 |
Rodopet

Sigurohen mjete për turizmin shpellor në malin Rodopa

Me mjete evropiane do të zhvillohet turizmi shpellor në malin Rodopa dhe do të mbrohen lakuriqët e natës në rajonet kufitare midis Bullgarisë dhe Greqisë. Financimi është në përmasë më se 1.8 milion euro në kuadrin e Programit për Bashkëpunim Transkufitar..

23.12.19 11:37 |
Ministrja Ekaterina Zaharieva

Ekaterina Zaharieva është në Greqi për takimin e Këshillit të Ministrave të Punëve të Jashtme të BSEC

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva është në Athinë të Greqisë, që të marrë pjesë në Takimin e 41 të Këshillit të Ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik të Detit të Zi..

12.12.19 16:55 |
Всички новини: днес | вчера