Eмисия новини
от часа

Midis klasikëve dhe xhazit – një muzikë shumëngjyrëshe, e gjallë, e pazakontë

Në vitin 2023, Filarmonia e Plevenit feston 70 vjetorin e saj. Ajo e bën këtë me një sërë koncertesh, i pari prej të cilave, i drejtuar nga Borisllav Jocov, ia dha fillimin e ngjarjeve festive. Në fakt, ky program është një ngjarje, sepse përfshin..

21.02.23 09:38 |

YO-YO Band me albumin e parë

Dy nga muzikantët më aktivë dhe më të dashur të xhazit në Bullgari filluan një projekt të përbashkët - YO-YO Band dhe prezantuan albumin e tyre të parë me të njëjtin titull. Premierë e YoYo – xhaz projekt Jocov-Josifov Nën..

02.02.23 11:45 |

Berlini është ndalesa e parë në një mini-turne jashtë shtetit të Trios Vasill Spasov

Një festë muzikore do të mbahet më 27 tetor në sallën e Institutit Bullgar të Kulturës në Berlin. Kjo është nata e dytë e prezantimit të trios Vasill Spasov në kryeqytetin gjerman. Programi është i përbërë tërësisht nga pjesë origjinale të..

27.10.22 12:46 |
Hristo Jocov

Premierë e YoYo – xhaz projekt Jocov-Josifov

Ideja është e bateristit Hristo Jocov (Hristo Yotsov) - një interpretues i njohur, kompozitor, pedagog, i cili ka realizuar dhjetëra projekte autorësh. Vetëm se kësaj radhe ai ka vendosur të prezantojë një muzikë, të krijuar nga një njeri tjetër,..

18.09.21 11:45 |

“Piktura nga një ekspozitë” për xhaz-treshen në programin e Festivalit Ndërkombëtar “Javët Muzikore të Sofjes”

Vepra “Piktura nga një ekspozitë” e Modest Mussorgsky, me orkestrim të Konstantin Kostovit, do të tingëllojë më 25 shtator në Galerinë e Qytetit në interpretim të autorit /piano/, Hristo Jocovit /bateri/ dhe Dimitër Karamfillovit /kontrabas/. Që të tre..

25.09.20 15:23 |

Kush dhe si kujdeset për krijuesit

Profesori Hristo Jocov ishte ndër liderët e parë të një lidhjeje muzikore, i cili i siguroi kolegët e tij se Asociacioni i Muzikantëve Bullgarë do të luftojë për të drejtat e muzikantëve të pavarur, pasi jeta kulturore u pezullua për një kohë të..

10.04.20 11:24 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна