Eмисия новини
от 23.00 часа
Anija

Duan që ekspedita bullgare në Antarktidë të lundrojë me një anije bullgare

Deri në fund të vitit 2022 anija kërkimor-shkencore bullgare “Shenjtor Kirill dhe Metodij” duhet të realizojë një lundrim deri në bazën bullgare në Antarktidë . Për këtë mision Prof. Hristo Pimpirev dhe shefi i Shkollës Ushtarako-Detare..

14.01.22 11:37 |
Baza antarktike bullgare

Baza shkencore bullgare në Antarktidë nis nga puna në sezonin e ri

Baza Bullgare “Shën Kliment Ohridski” në Antarktidë nisi nga puna për sezonin e ri polar me një vonesë 20 ditore. Anija ushtarake kiliane “Galvarino” arriti të lërë në brigjet e ishullit Livingstën 15 eksploruesit polarë bullgarë me 10 tonë materiale..

29.12.21 10:41 |
Baza bullgare në Antarktidë

Universiteti i Sofjes mbledh studiues të Antarktidës

Ambasada е Spanjës, në bashkëpunim me Institutin Bullgar të Antarktidës, organizoi një seminar me rastin e 30 vjetorit të Protokollit të Traktatit të Antarktidës për Ruajtjen e Mjedisit, i njohur si Protokolli i Madridit (4 tetor 1991). Seminari do..

15.12.21 06:05 |

Peshku i kripur do të ketë festën e tij… në Sozopoll

Festa e peshkut të kripur? Sigurisht që do t’ju tingëllojë pak çuditshëm, por sivjet do të zhvillohet edicioni i tij i parë. Fare natyrshëm vendi i tij është buzë detit. Nëse jeni kureshtarë ndaj sekreteve të jetës bregdetare pas fundit të stinës..

04.12.21 09:35 |
Foto: Facebook/BulgarianAntarcticInstitute

"Kuzhina Antarktike" – një histori "e shijshme" për jetën e shkencëtarëve polarë

“Askush nuk është më i madh se buka” thotë një proverb e vjetër bullgare, kurse gjatë këtyre ditëve morëm vesh se kjo mençuri zbatohet me forcë të plotë për zotërinjtë e kontinentit të akullt – shkencëtarët e Antarktidës. Në tregun e librave doli..

20.10.21 07:15 |

Shkenca bullgare ka një përfitim të rëndësishëm – anijen “Shenjtorët Kirill dhe Metodij”

Ideja e Bullgarisë për të pasur një anije kërkimor-shkencore për të lundruar në Oqeanin Botëror dhe mbi të gjitha në Antarktidë është shumë e vjetër, që përpara 30-40 vjetëve. Me përpjekjet e studiuesve bullgarë në Antarktidë, Instituti Bullgar i..

20.09.21 07:15 |

Një fotoekspozitë shënon 30 vjet miqësi dhe fqinjësi të mirë midis Bullgarisë dhe Spanjës

“Bullgaria dhe Spanja, fqinjë dhe miq në Antarktidë” është titulli i fotoekspozitës, të cilën e hapi Qendra për Studimet Polare dhe Instituti Antarktik Bullgar në Hyrjen Qendrore të Universitetit të Sofjes “Shën Kliment Ohridski”. Ekspozita..

13.03.21 09:05 |

Eksploruesit polarë bullgarë tashmë po udhëtojnë në Antarktidë

Të gjashtë eksploruesit polarë bullgarë nga Ekspedita e 29-të Kombëtare Antarktike lundruan nga porti i qytetit kilian Punta Arenas herët këtë mëngjes, njoftoi BTA. Udhëheqësi i ekspeditës, Prof. Hristo Pimpirev , njoftoi se të gjithë janë mirë me..

21.02.21 13:14 |
Baza bullgare në ishullin Livingstën

Një ekspeditë e re bullgare deri në Antarktidë në kushtet e koronavirusit

Një grup prej gjashtë eksploruesve polarë bullgarë po bëhet gati të niset për në kontinentin e akullt më 12 janar. Baza jonë gjendet në ishullin Livingstën, të vendosur në pjesën perëndimore të kontinentit. Por, sivjet profesori Hristo Pimpirev, i..

10.01.21 07:15 |

Po shqyrtohet bashkëpunimi midis Universitetit të Sofjes dhe Universitetit të Tokës së Zjarrtë

Shefi i ekspeditës bullgare të Antarktikut prof. Hristo Pimpirev bisedoi në Buenos Aires me Juan Jose Castellucc - rektori i Universitetit Kombëtar për Tokën e Zjarrtë, Antarktidën dhe ishujt në Atlantikun Jugor . U shqyrtuan mundësitë për..

18.02.20 10:56 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР