Eмисия новини
от 07.00 часа

Bullgaria sot – 30 nëntor 2021

Të nderuar dëgjues, programin e ditës të Radio Bullgarisë më 30 nëntor 2021 po e fillojmë me lajmet e fundit. Pas kësaj mund të dëgjoni intervistën me Nënpresidenten Ilijana Jotova dhënë Radio Bullgarisë disa ditë pasi ajo dhe Rumen Radev morën..

30.11.21 15:00 |
Në Liceun Teorik Bullgar “Vasill Levski” në Kishinau

Nënpresidentja Ilijana Jotova – midis mandatit të vjetër dhe atij të ri

Mungesa e dialogut me dy institucionet e tjera të rëndësishme në vend - Kuvendin Popullor dhe Këshillin e Ministrave, ka penguar zbatimin e shumë ideve të Presidentit dhe Nënpresidentit në lidhje me politikat për bullgarët jashtë vendit. Kjo u bë e..

29.11.21 12:38 |
Rumen Radev dhe Ilijana Jotova

KQZ shpalli zgjedhjen e Rumen Radevit dhe Ilijana Jotovës president dhe nënpresidente të Republikës

Me vendim të mbledhjes së sotme, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) shpalli rezultatet përfundimtare të raundit të dytë të zgjedhjeve për president dhe nënpresident më 21 nëntor 2021. Fituesit e balotazhit janë kandidatët për president dhe..

23.11.21 19:11 |

Rumen Radev dhe Ilijana Jotova fitojnë balotazhin presidencial me më shumë se 2/3 e votave

Me 100 për qind të protokolleve të përpunuara të komisioneve zgjedhore sektoriale, Rumen Radev dhe Ilijana Jotova fitojnë   zgjedhjet presidenciale me 66.7 2 për qind të votave. 31.8 për qind e qytetarëve votuan për kundërshtarët e tyre..

22.11.21 16:07 |
Rumen Radev dhe Ilijana Jotova

Rumen Radev dhe Ilijana Jotova u regjistruan për zgjedhjet presidenciale

Komiteti nismëtar për ngritjen e kandidaturës së Rumen Radevit dhe Ilijana Jotovës për president dhe nënpresident për një mandat të dytë parashtroi në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve kërkesën për regjistrimin e kandidatëve. "Pengu në këto..

11.10.21 12:51 |

Nuk ka asnjë arsye për ndryshimin e qëndrimit bullgar ndaj Shkupit

Nuk ka baza për ndryshimin e qëndrimit bullgar ndaj Republikës së Maqedonisë Veriore, pavarësisht presionit të pritshëm ndaj Bullgarisë nga ana e partnerëve evropianë në Samitin BE-Ballkani Perëndimor, komentoi Nënpresidentja Ilijana Jotova...

05.10.21 13:54 |
Kornelija Ninova

BSP mbështet presidentin dhe nënpresidentin për një mandat të dytë

Ndryshimi do të ndodhë, ne kemi vuajtur në vazhdim të 5 vjetëve. Ne kemi luftuar pa ndërprerje për të ndryshuar modelin e vjetër, tha udhëheqësja e së majtës Kornelija Ninova pasi Partia Socialiste Bullgare /BSP/ u regjistrua në Komisionin Qendror..

29.09.21 11:47 |

Presidenti Rumen Radev po kandidon zyrtarisht për një mandat të dytë

Në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje/NDK/ Rumen Radev dhe Iliana Jotova u propozuan nga një Komitet i Iniciativës për një mandat të dytë si kandidatë të pavarur për president dhe nënpresident. Ndër pjesëmarrësit në Komitetin e Iniciativës janë..

27.09.21 19:38 |
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Presidenti dhe Nënpresidenti nuk do të jenë kandidatë partiakë

Po krijohet një komitet iniciative për të propozuar kandidaturën presidenciale të Rumen Radevit dhe Ilijana Jotovës, njoftoi vetë Jotova në Svishtov. "Do të ketë njerëz me ngjyra të ndryshme politike, me ide të ndryshme. Midis tyre do të jetë elita..

20.09.21 12:59 |

Instituti Arkeologjik Kombëtar feston 100 vjetorin e tij

Më shumë fonde janë të nevojshme për zhvillimin e arkeologjisë bullgare. Shkencëtarët bullgarë meritojnë më shumë mbështetje nga shteti. Këtë apel e bëri Nënpresidentja Ilijana Jotova në përshëndetjen e saj me rastin e 100 vjetorit të hapjes së..

16.07.21 13:06 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР