Eмисия новини
от 11.00 часа
Rikrijimi i momenteve më të rëndësishme të Kryengritjes së Prillit në Klisura

Kryengritja e Prillit është një mesazh për të ardhmen

Sot Klisura, Koprivshtica dhe Panagjurishte shënojnë përvjetorin e 145 të shpalljes së Kryengritjes së Prillit (sipas stilit të ri). Në Panagjurishte u zhvillua një lutje falënderimi dhe një procesion liturgjik. Ndër të ftuarit në festën në Klisura..

01.05.21 15:37 |
Maja Shipka

Nënpresidentja Jotova: Është cinizëm të mos ketë festa në Shipka me rastin e festës sonë kombëtare

Nënpresidentja Ilijana Jotova e quajti "cinizëm" anulimin e festimeve në majën Shipka më 3 mars me rastin e festës sonë kombëtare për shkak të epidemisë së koronavirusit. "Nuk mund të mos shkojmë atje në festën tonë kombëtare – ambienti është i..

28.02.21 15:15 |

Iliana Jotova: Mund të jemi të fortë vetëm kur të jemi të bashkuar

Një roje nderi fëmijësh u rendit përpara monumentit të Vasill Levskit në Sofje, përderisa shumë qytetarë bëjnë homazhe dhe vendosin lule në ditën e 148 vjetorit të vdekjes së Apostullit të Lirisë, njoftoi BGNES. Këtë mëngjes, Zëvendës..

19.02.21 10:26 |
Presidenti Rumen Radev

Reaksionet ndaj vendimit të Presidentit Rumen Radev që të kandidohet për mandat të dytë

Pasi Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova shpallën vendimin e vet që të kandidohen për mandat të dytë Kryetarja e Parlamentit Cveta Karajançeva kritikoi Radevin për mungesë dialogu me institucionet. Sipas saj vendimi i Radevit..

01.02.21 17:38 |
Ilijana Jotova

Bullgaria nuk do të lejojë gjuhë urrejtjeje nga Shkupi

Nënpresidentja Iliana Jotova u shpall për ndryshimin e modelit të menaxhimit në mënyrë që bullgarët nga afër dhe nga larg ta njohin veten në qeveri. Këtë e thekson Jotova në raportin e shpërndarë për vitin e katërt të mandatit të saj. “Ne,..

01.02.21 13:51 |
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova ka koronavirus

Testi i Nënpresidentjes Ilijana Jotova ka rezultuar pozitiv, bëri të ditur zyra e shtypit pranë Presidencës. Nënpresidentja është në gjendje të mirë, me simptoma të lehta. Janë testuar edhe bashkëpunëtorët e saj më të ngushtë dhe rezultatet e..

27.01.21 19:20 |
Nëpresidentja Ilijana Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova: Ka një refuzim të heshtur të ndryshimeve legjislative si garanci për zgjedhje të ndershme

4 prilli u zgjodh nga Presidenti Rumen Radev për zhvillimin e zgjedhjeve parlamentare pas zhvillimit të konsultimeve të gjera, tha para BNR-së Nënpresidentja Ilijana Jotova. Shtyrja me një javë e datës së parë të shpallur nga ai ishte e nevojshme..

17.01.21 12:48 |

Politika për bullgarët jashtë shtetit me një shikim drejt vitit 2021

Viti 2020 ndikoi mbi marrëdhëniet me bashkatdhetarët tanë jashtë shtetit, tha Nënpresidentja Ilijana Jotova. Në një intervistë për Radio Bullgarinë ajo u bëri pasqyrë politikave të institucionit presidencial për bullgarët nëpër botë. “Gjatë muajve të..

01.01.21 09:05 |
Nënpresidentja Jotova

Dërguan deri në 40 libra bullgarë në shoqatat bullgare në 18 shtete

Nënpresidentja Ilijana Jotova dërgoi deri në 40 libra të autorëve bullgarë në 18 shtete me rastin e festave të fundvitit, bëri të ditur zyra e shtypit pranë Presidencës. Ato do të marrin letërsi historike dhe biografike dhe libra për fëmijë...

23.12.20 13:31 |
Nënpresidetnja Jotova

Shkencëtarët do të vendosin nëse është e rrezikshme të zhvillohen zgjedhje

Presidenti nuk do të merret me projekte politike, tha para “Nova TV” Nënpresidentja Ilijana Jotova. Votuesit bullgarë dhe përfaqësitë politike duan zgjedhje parlamentare, por ka tepër shumë pikëpyetje, që të thuhet se cila datë është më e..

22.12.20 10:59 |
Всички новини: днес | вчера