Eмисия новини
от 09.00 часа

Nga Italia në Japoni dhe në kthim – si Antoaneta u bë ambasadore e sportit dhe kuzhinës bullgare

Antoneta Salltova është një ish-konkurente e gjimnastikës ritmike në klubin sportiv të Plovdivit “Trakia”. Ajo ka marrë pjesë në kampionatet kombëtare, më vonë i bashkohet ekipit kombëtar bullgar të gjimnastikës ritmike dhe në vitin 1993, së bashku..

03.12.22 13:35 |

Italia mori komandën e grupit luftarak shumëkombësh të NATO-s në Bullgari

Me një ceremoni të veçantë në terrenin stërvitor "Novo Sello", Italia mori rolin e vendit kornizë të grupit luftarak shumëkombësh të NATO-s në Bullgari. Në ceremoni mori pjesë presidenti dhe komandanti suprem i Forcave të Armatosura Bullgare Rumen..

17.10.22 19:43 |
Xhuzepina Dzara

Personeli i kualifikuar dhe mungesa e parashikueshmërisë – pengesa për investitorët italianë

Bullgaria dhe Italia kanë marrëdhënie shumë të mira ekonomike, por sfida kryesore për investitorët italianë në Bullgari është gjetja e punonjësve me kualifikimet e nevojshme, veçanërisht në industri specifike - tekstile, mekanikë, inxhinieri, etj...

14.10.22 18:06 |

Ilustrimet me famë botërore të Javor Gjuzelevit shfaqen në Romë

"Jeta tjetër e ilustrimit" - "L'altra vita dell'illustrazione" – kështu quhet ekspozita e Jasen Gjuzelevit, e cila hapet më 13 shtator në Romë, në galerinë "Bullgaria" të Institutit të Kulturës Bullgare, njofton instituti. Kryeqyteti italian..

13.09.22 11:06 |

Vazhdon ridislokimi i pajisjeve dhe ekipeve ushtarake në Bullgari

Në territorin e Bullgarisë po vazhdon ridislokimi i ushtarakëve dhe pajisjeve ushtarake nga grupi luftarak me shtetin bazë Italia, njoftoi qendra e shtypit e Ministrisë së Mbrojtjes. Lëvizja e radhës e autobusëve me personel dhe autokolona me..

22.08.22 17:04 |

Një Festival Ndërkombëtar i Cirkut Bashkëkohor fillon në Carevo

Nga 16 e deri më 21 gusht, edicioni i dymbëdhjetë i Festivalit Ndërkombëtar të Cirkut Bashkëkohor dhe Social Mini Art Fest mbahet për herë të parë jashtë Sofjes - në qytetin bregdetar bullgar të Detit të Zi, Carevo. Programi përfshin artistë nga..

16.08.22 06:35 |

Filloi dislokimi i kontingjentit italian në Bullgari

Nga porti i Barit të Italisë ka nisur dislokimi i kontingjentit ushtarak italian drejt Bullgarisë, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Italisë. Kontingjenti është pjesë e grupit luftarak, që do të forcojë krahun e NATO-s në Evropën Lindore...

02.08.22 19:51 |

Investimet e huaja në Bullgari pas vitit 2010 janë mbi 51 miliardë euro.

Holanda mbetet investitori më i madh i huaj në Bullgari me 7.7 miliardë euro ose 15.1 për qind të të gjitha fondeve të tërhequra. Pas saj vjen Austria me 4.95 miliardë - 9.7 për qind. Gjermania është e treta me 3.78 miliardë euro. Me një rezultat..

04.07.22 13:57 |
Foto: Facebook /@Raina.Kabaivanska.school

Një film dokumentar për primën e operës Rajna Kabaivanska dhe shkollën e saj në Sofje

Dokumentari i ri La Scuola Kabaivanska ("Shkolla e Kabaivanskës") i kushtohet këngëtares së operës me famë botërore Rajna Kabaivanska . Pas premierës në Sofje më 24 maj, tani filmi do të ketë një prezantim dhe në Romë, në të cilin do të jetë e..

25.06.22 08:10 |
Celle di Bulgheria

Komuna italiane Celle di Bulgheria - mysafir nderi në festivalin "Petrovska Kitka" në Veliki Preslav

Komuna e Celle di Bulgheria do të jetë mysafir nderi në festivalin folklorik “Petrovska Kitka” në qytetin Veliki Presllav (Bullgari Verilindore). Ngjarja e pritshme do të zhvillohet nga 24 deri më 26 qershor, dhe në të do të marrin pjesë..

24.06.22 10:56 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера