Eмисия новини
от 11.00 часа

Bullgaria dhe Izraeli diskutojnë partneritetin në sigurinë kibernetike

Zëvendës kryeministrja Marijana Nikollova, e cila është kryetare e Këshillit të Sigurisë Kibernetike pranë Këshillit të Ministrave, diskutoi me drejtorin e përgjithshëm të Zyrës Kombëtare Izraelite të Sigurisë Kibernetike Igall Una, mundësitë për..

28.01.20 16:54 |

Përfundoi vizita e presidentit bullgar në Izrael

Ditën e fundit të vizitës në Izrael presidenti bullgar Rumen Radev pati takim me përfaqësues të bashkisë bullgare në Tel Aviv.  Kreu i shtetit tha, se edhe më sot bullgarët krenohen me trimërinë e paraardhësve të cilët arritën të shpëtojnë hebrenjtë..

24.01.20 11:32 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev mori pjesë në Forumin e pestë ndërkombëtar të kujtimit të viktimave të Holokaustit

“Forumi i pestë ndërkombëtar për kujtimin e viktimave të Holokaustit mblodhi liderë nga mbarë bota që të na rikujtojë një nga periudhat më të errëta dhe të turpshme në historinë e njerëzimit dhe të na paralajmërojë për ta mos e lejuar këtë kurrë në të..

23.01.20 16:59 |

Presidenti i Bullgarisë dhe ai i Shqipërisë u takuan në Jerusalem

Presidenti i Shqipërisë dhe ai i Bullgarisë Ilir Meta dhe Rumen Radev biseduan në Jerusalem dhe ranë dakord se inkurajimi i projekteve për Korridorin Nr. 8 duhet të jenë në qendër të bashkëpunimit mes dy vendeve tona. Meta e falënderoi Radevin për..

23.01.20 09:26 |
Presidenti Radev (majtas) bashkë me Presidentin Rivlin

Izraeli është i gatshëm të bashkëpunojë për përballimin e krizës së ujit në Bullgari

Presidenti Rumen Radev shqyrtoi në Jerusalem bashkë me homologun e vet izraelit Reuven Rivlin dhe Kryetarin e Knesetit Juli – Joel Edelshtajn zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe. U konstatua se ato janë të shkëlqyeshme dhe ka një potencial të madh për..

22.01.20 09:27 |

Paralajmërimi i MPJ-së në lidhje me situatën në Izrael

Për shkak të situatës së rrezikshme në Izrael Ministria e Punëve të Jashtme u rekomandon të gjithë shtetasve bullgarë që të mos udhëtojnë për në Izrael, kurse ata, të cilët tashmë janë atje, të mos vizitojnë Bregun Perëndimor, Jerusalemin Lindor..

12.11.19 12:51 |

Kryeministri Bojko Borisov mori çmimin amerikan “Pishtari i Lirisë”

Kryeministri bullgar Bojko Borisov mori çmimin e posaçëm “Pishtari i Lirisë” të koalicionit kombëtar amerikan në përkrahje të hebraizmit euroaziatik. Borisovi është lideri i parë i huaj, i dekoruar me këtë çmim, që deri tani u është dhënë vetëm..

29.10.19 12:49 |

Ulje emergjente e një avioni izraelit në Sofje

Avioni “Boeing” 737-800 i aviokompanisë “El Al” u ul me emergjencë në Aeroportin e Sofjes. Ulja ka qenë e sukseshsme, s’ka të dhëna për pasagjerë të lënduar. Avioni ka fluturuar nga Sofje për në Tel Aviv dhe kohëzgjatja e fluturimit ka qenë vetëm..

26.06.19 17:34 |
Mbledhja e qeverive të Bullgarisë dhe të Izraelit në Jerusalem është vazhdim dhe rezultat i bisedimeve gjatë korrikut të vitit 2011 në Sofje.

Bullgaria dhe Izraeli forcojnë bashkëpunimin

Më 11 shtator në Jerusalem do të mbahet mbledhja e përbashkët e qeverive të Bullgarisë dhe Izraelit. Duke gjykuar nga rendi i ditës mund të bëhet konkluzioni, se bashkëpunimi midis dy vendeve po zhvillohet dhe po thellohet. Theksat kryesorë të bisedimeve..

10.09.12 10:41 |
Ditën e hënë u zhvillua një takim midis kryeministrave të Bullgarisë dhe të Izraelit Bojko Borisov dhe Benjamin Netanjahu.

Bullgaria dhe Izraeli kërkojnë forma të reja të bashkëpunimit

Vizitën e parë zyrtare jashtë shtetit për vitin 2010 kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov e bëri në Izrael. Gjithmonë kur bëhet fjalë për marrëdhëniet midis Bullgarisë dhe Izraelit, theksohet lidhja e thellë emocionale midis dy popujve, e pikërisht..

12.01.10 12:57 |
Всички новини: днес | вчера