Askush nuk ka shfaqur interes për blerjen e “Vera Su”, anija po del sërish në ankand

Anija “Vera Su”, e cila rreth një vit më parë u rrëzua në zonën e “Jajllata”, del sërish në ankand me çmim më të ulët, pasi sot nuk u shfaq asnjë ofertues për ta blerë. Kështu ka thënë kapiteni Valentin Ençev, drejtor i “Administratës Detare” në..

28.09.22 15:24 |

Kamen Brjag dhe Jajllata tërheqin të dashuruarit pas agimeve romantike

Deti bruz, shkëmbinj të paarritshëm dhe bimësi stepash - pamje të tilla të egra janë të shumta në veri të qytetit bregdetar Varna, ku rruga gradualisht ngrihet te Kamen brjag dhe Jajllata përgjatë pllajës së Dobruxhës. Brigjet e larta..

10.08.22 07:15 |

Anija e bllokuar me një ngarkesë të rrezikshme u tërhoq nga bregu bullgar

Në ditën e 36-të të ngecjes së anijes “Vers Su” pranë zonës së mbrojtur “Jajllata”, ajo u tërhoq me sukses nga shkëmbinjtë pranë Kamen Brjag. Aksioni zgjati më shumë se 7 orë me pjesëmarrjen e 3 rimorkiatorëve. Anija drejtohet në portin e Varnës. E..

26.10.21 09:46 |

Shkarkojnë plehun e rrezikshëm nga anija turke e bllokuar në bregdetin bullgar

Operacioni për shkarkimin e anijes “Vera Su” të ngecur në zonën e mbrojtur "Jajllata" filloi, njoftoi Ministria e Transportit. Aksioni pritet të zgjasë 3-4 ditë. Për shkak të dritares së shkurtër të motit, punimet nuk do të pushojnë do të punohet..

19.10.21 09:41 |
Anija e ngecur

Kapitenët bullgarë në mbrojtje të kolegëve të tyre nga anija "Vera Su"

Shoqata Bullgare e Kapitenëve të Detit po kërkon lirimin e kapitenit dhe ndihmësit të dytë të anijes "Vera Su", dhe vendosjen e tyre nën arrest shtëpiak. Arsyeja është vendimi i Gjykatës së Rrethit të Dobriçit për të vendosur masën më të rëndë..

11.10.21 11:31 |

Kapiteni dhe ndihmësi i kapitenit të anijes së shkatërruar "Vera Su" u akuzuan

Kapiteni dhe ndihmësi i kapitenit të “Vera Su” janë akuzuar për shkaktimin e dëmeve të konsiderueshme në pronë të huaj dhe rrezikimin e jetës së të tjerëve. Dënimi për këtë është 5 deri në 15 vjet burg. Akuzat kundër kapitenit dhe ndihmësit të..

08.10.21 13:35 |

Detarët e "Vera Su" u evakuuan

I gjithë ekuipazhi i anijes “Vera Su”, e cila ishte bllokuar 17 ditë më parë në cekët e zonës së mbrojtur "Jajllata", u evakuua. Ekuipazhi prej 9 anëtarësh do të karantinohet në qytetin Kavarna dhe do t’u nënshtrohet ekzaminimeve mjekësore, transmetoi..

06.10.21 19:15 |

17 ditë më vonë - ekuipazhi i “Vera SU” ende nuk është marrë në pyetje

Gjendja e pjesshme e jashtëzakonshme në territorin e zonës së mbrojtur "Jajllata" në bregdetin e Detit të Zi zgjatet me një muaj. Urdhri për këtë është në lidhje me krizën rreth anijes ngarkuese të bllokuar 17 ditë më parë dhe masave për të..

06.10.21 16:12 |

Drejtori i “Administratës Detare” u largua nga posti i tij për shkak të aksidentit me anijen “VERA SU”

Për shkak të aksidentit me anijen “VERA SU” të bllokuar në zonën e Jajllata, Ministri i Transportit në detyrë Hristo Aleksiev pushoi nga detyra drejtorin e “Administratës Detare”, Kapitenin Zhivko Petrov. Në vend të tij u emërua kapiteni..

29.09.21 17:48 |

Ndaloi shkarkimi i anijes së bllokuar pranë Kamen Brjag

Pas orës 21:30 të 27 shtatorit ka filluar shkarkimi i anijes "Vera Su" në zonën e mbrojtur Jajllata pranë Kamen Brjag(Bullgaria Verilindore). Karburanti i anijes 32-vjeçare tashmë është zbrazur. Për momentin nuk ka informacion se si dhe nëse..

28.09.21 09:33 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна