Eмисия новини
от часа
Jasutoshi Nishimura dhe Atanas Pekanov

Bullgaria dhe Japonia do të bashkëpunojnë në sektorin e IT

Ministri i ekonomisë, tregtisë dhe industrisë i Japonisë Jasutoshi Nishimura dhe një delegacion me përfaqësues të kompanive kryesore japoneze vizituan dhe zhvilluan takime në Institutin e Shkencave Kompjuterike, Inteligjencës Artificiale dhe..

05.05.23 18:45 |

Me paella ose si salcë qumështi - sesi Makiko imponoi lutenicën bullgare në Japoni

Lutenica sipas një recete origjinale bullgare, por “Made in Japan” çau rrugën e saj drejt tregut në Tokën e Diellit dhe prodhuesja e saj Makiko Miura tashmë po bën plane për të zgjeruar prodhimin. Makiko jeton në prefekturën Yamagata - një nga..

05.02.23 13:35 |

Dirigjentja e Korit të Fëmijëve të BNR-së Venecia Karamanova u nderua me një urdhër shtetëror të Japonisë

Në një ceremoni zyrtare në Ambasadën e Japonisë në Bullgari, Ambasadori i Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë Narahira Hiroshi i dorëzoi kryedirigjentes së Korit të Fëmijëve të Radios Kombëtare Bullgare - maestro Venecija Karamanova urdhrin shtetëror japonez..

03.02.23 18:24 |

Një qendër japonezo-bullgare në Bullgari do të zhvillojë produkte të reja qumështi

Është planifikuar krijimi i një qendre kërkimore japonezo-bullgare, e cila do të zhvillojë produkte të reja qumështi dhe produkte të tjera që përmbajnë bakterin Lactobacillus bulgaricus. Këtë e kanë diskutuar në një takim Ministri i ekonomisë,..

18.01.23 18:23 |

Nga Italia në Japoni dhe në kthim – si Antoaneta u bë ambasadore e sportit dhe kuzhinës bullgare

Antoneta Salltova është një ish-konkurente e gjimnastikës ritmike në klubin sportiv të Plovdivit “Trakia”. Ajo ka marrë pjesë në kampionatet kombëtare, më vonë i bashkohet ekipit kombëtar bullgar të gjimnastikës ritmike dhe në vitin 1993, së bashku..

03.12.22 13:35 |
Foto: Ambasadа e Bullgarisë në Tokio

Trëndafilat bullgarë do të lulëzojnë në qytetin japonez Nakanoxho

Ambasadorja e Bullgarisë në Japoni Shkëlqesia e Saj Marieta Arabaxhieva mbolli trëndafilat bullgarë "Nadja" në qytetin Nakanoxho, prefektura Gunma, në prani të kryetarit të qytetit Masao Iyoku dhe të ftuarve të tjerë. Ceremonia shënoi fillimin e..

12.11.22 10:15 |
Hasan Azis dhe Hiroshi Narahira

“Rruga e Mëndafshit” mund të kalojë edhe përmes qytetit bullgar Kërxhali

Komuna e qytetit Kërxhali do të kërkojë ndihmë nga qeveria japoneze për realizimin e një projekti me emrin “Rruga e Mëndafshit”. Ky projekt do të ndihmojë në tërheqjen e turistëve të huaj, përfshirë japonezët. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës së..

12.10.22 16:31 |

Fillon një program për mbështetjen e studimeve bullgare jashtë vendit

Akademia Bullgare e Shkencave, së bashku me pesë universitete në Bullgari - universitetet e qyteteve Sofja, Plovdiv, Veliko Tërnovo, Shumen dhe Universiteti Jugperëndimor, po fillojnë një program “Studime bullgare” për të mbështetur gjuhën dhe..

29.08.22 18:07 |
Motrat Stoevi

Motrat Stoevi u kualifikuan në raundin e tretë të Kampionatit Botëror të Badmintonit në Tokio

Bullgaret Gabriella dhe Stefani Stoevi janë kualifikuar në raundin e tretë në dyshe në Kampionatin Botëror të Badmintonit në Tokio. Bullgaret, të cilët janë tre herë kampione të Evropës, mundën Bak Ha-na dhe Lee Yu-rim nga Koreja e Jugut 21:13,..

24.08.22 12:39 |

Bullgaria do të marrë pjesë në Ekspozitën Botërore EXPO 2025 në Osaka

Qeveria miratoi pjesëmarrjen e Bullgarisë në Ekspozitën Botërore EXPO 2025 në qytetin Osaka të Japonisë. Shteti do të ndërtojë një pavijon me një sipërfaqe prej 600 metrash katrorë. “Pjesëmarrja jonë në Ekspozitën Botërore EXPO 2025 në Osaka do..

01.08.22 18:40 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна