Eмисия новини
от 16.00 часа

Presidenti dekoroi pjesëmarrësit në operacionin e tërheqjes së anijes "Vera Su"

Pjesëmarrësit në tërheqjen e anijes “Vera Su” të bllokuar në afërsi të Kamen Brjag, të cilët parandaluan katastrofën e mundshme ekologjike në Detin e Zi, u dekoruan nga Kreu i Shtetit Rumen Radev me Distinktivin e Nderit të Institucionit..

04.11.21 16:09 |

Ministri i Transportit: Pronari i anijes ka synuar të fundosë “Vera Su”

Shpenzimet e operacionit shpëtimtar të anijes “Vera Su” të ngecur në shkëmbinjtë e Kamen Brjag do të paguhen nga siguruesi. Në rast të kundërt, Bullgaria do të ngrejë padi. Këtë e bëri të ditur Ministri i Transportit Hristo Aleksiev në një..

26.10.21 18:45 |

Anija e bllokuar me një ngarkesë të rrezikshme u tërhoq nga bregu bullgar

Në ditën e 36-të të ngecjes së anijes “Vers Su” pranë zonës së mbrojtur “Jajllata”, ajo u tërhoq me sukses nga shkëmbinjtë pranë Kamen Brjag. Aksioni zgjati më shumë se 7 orë me pjesëmarrjen e 3 rimorkiatorëve. Anija drejtohet në portin e Varnës. E..

26.10.21 09:46 |

Ndaloi shkarkimi i anijes së bllokuar pranë Kamen Brjag

Pas orës 21:30 të 27 shtatorit ka filluar shkarkimi i anijes "Vera Su" në zonën e mbrojtur Jajllata pranë Kamen Brjag(Bullgaria Verilindore). Karburanti i anijes 32-vjeçare tashmë është zbrazur. Për momentin nuk ka informacion se si dhe nëse..

28.09.21 09:33 |

Lindja e pare e diellit për muajin korrik bashkon njerëzit me shpirt të lirë

Në kalendar ka festa të shumta, të cilat njerëzit i duan dhe i shënojnë, pavarësisht se ato nuk janë festa zyrtare. Me afrimin e 1 korrikut bullgarë prej disa brezave fillojnë të këndojnë hitin botëror “ July Morning ” . Pamja e rrezeve të para të..

30.06.20 15:56 |

“July Morning” zhvendoset nga Kamen Brjag në kepin Shablla

Festa tradicionale “July Morning” për pritjen e lindjes së diellit të parë të muajit korrik, e cila zakonisht organizohet në vendin Kamen Brjag, sivjet nuk do të zhvillohet aty, bënë të ditur nga Bashkia Kavarna. Autoritetet vendore u bënë..

25.06.20 17:25 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР