Eмисия новини
от 11.00 часа
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

20.05.22 19:56 |

Kirill Petkov mohoi se është angazhuar me heqjen e vetos mbi Republikën e Maqedonisë së Veriut

Kryeministri Kirill Petkov e cilësoi si lajm të rremë informacionin se është angazhuar personalisht me heqjen e vetos mbi negociatat e Republikës së Maqedonisë së Veriut me BE-në. Poshtërimi i bullgarëve për Maqedoninë е Veriut mund..

20.05.22 14:52 |
Kryeministri Kirill Petkov

Sipas Kryeministrit, lufta kundër korrupsionit kufizon ndikimin rus

Kryeministri Kirill Petkov, i cili mori pjesë në mëngjesin e biznesit të organizuar nga Dhoma Amerikane e Tregtisë në Bullgari, ka uruar që Bullgaria të bëhet portal i investimeve amerikane në Evropë. Petkov falënderoi miqtë nga Shtetet e..

19.05.22 12:00 |
Presidenti francez Macron

Demarshi francez për përshpejtimin e negociatave Sofje - Shkup

Franca është e gatshme të mbështesë Bullgarinë në mënyrë që vendi të mos humbasë aftësitë e tij mbrojtëse derisa Shtetet e Bashkuara të dërgojnë avionët F-16 . Kjo u bë e ditur nga Presidenca pas një bisede telefonike mes Presidentit bullgar dhe..

19.05.22 10:45 |

Presidenti kërkoi nga Shtetet e Bashkuara mbështetje për ushtrinë dhe sigurinë bullgare

Presidenti Rumen Radev ngriti çështjen e mbështetjes në kohë për aftësitë mbrojtëse të Bullgarisë në një takim me Ndihmës Sekretaren e Shtetit të SHBA-së për çështjet evropiane dhe euroaziatike Karen Donfried . Lufta e Rusisë kundër Ukrainës po..

19.05.22 09:04 |

Në pritje të protestave në të gjithë vendin

Paqëndrueshmëria ekonomike e diktuar nga lufta në Ukrainë dhe rritja e çmimeve të energjisë po krijojnë një ndjenjë turbulence dhe frikë për të ardhmen si tek sipërmarrësit ashtu edhe tek qytetarët bullgarë. Që nga fillimi i këtij procesi,..

17.05.22 14:28 |
Kryeministri Petkov

Kryeministri mohoi se do të nënshkruhet marrëveshje me Shkupin

Kryeministri Kirill Petkov hodhi poshtë pohimet se gjatë vizitës së ardhshme të një delegacioni bullgar në Maqedoninë Veriore më 22 maj do të nënshkruhet një marrëveshje konkrete me Shkupin. Gjatë kontrollit parlamentar blitz, Petkov siguroi se..

13.05.22 14:28 |
Kryeministri Kirill Petkov

Gazi vjen nga Shtetet e Bashkuara me çmime më të ulëta pa ndërmjetës, tha Kryeministri

Sasi të veçanta të gazit për Bullgarinë janë rënë dakord në Uashington me çmime më të ulëta dhe pa ndërmjetës, tha Kryeministri Kirill Petkov pasi u kthye nga Shtetet e Bashkuara. Ai theksoi se tashmë kemi dy anije me gaz të lëngshëm për muajin..

12.05.22 09:29 |

Një protestë dhe një koncert-miting bllokuan qendrën e Sofjes

Para Kuvendit Popullor u mbajt një demonstratë antiqeveritare e organizuar nga partia Vëzrazhdane. Partia dëshiron që qeveria të japë dorëheqjen sepse beson se po dështon në të gjitha politikat e saj dhe në vend që të zgjidhë problemet e vendit,..

11.05.22 19:23 |

Një forum në Sofje po kërkon zgjidhje për krizën energjetike pas luftës në Ukrainë

Nepo shohim se si energjia përdoret si armë, tha kryeministri Kirill Petkov në një takim për sigurinë energjetike në Sofje. Besoj se me modernizime të vogla të infrastrukturës do të arrijmë zgjidhje që do mund t'i përdorim të gjithë dhe të..

05.05.22 12:04 |
Всички новини: днес | вчера