Eмисия новини
от 06.00 часа

Katedralja Mitropolitane në Sofje priti lipsanat e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij

Lipsanat e shenjta të vëllezërve të Selanikut Metodij dhe Kirill u pritën solemnisht në Katedralen “Shën e Diela” në Sofje. Lipsanet e Shenjtorëve Kirill dhe Metodij priten në Sofje më 23 maj Për nder të kësaj ngjarjeje..

23.05.22 15:31 |
Vëllezërit e Shenjtë Kirill dhe Metodij

Lipsanet e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij mbërrijnë në Sofje

Lipsanet e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij po mbërrijnë në Sofje për adhurim kombëtar, njoftoi Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare. Reliktet do të ekspozohen në Kishën “Shën e Diela” nga data 23 deri më 25 maj. Lipsanet do..

17.05.22 17:02 |

Për herë të parë në bazilikën “San Clemente” u mbajt një shërbim nga një peshkop bullgar

Gjatë vizitës së tij në Romë Presidenti Radev ndoqi një Liturgji Hyjnore në bazilikën “San Clemente”. Liturgjia u kremtua nga Shkëlqesia e Tij Mitropoliti Antonij. Presidenti theksoi se është një njohje e madhe për Bullgarinë që sot për herë të parë..

27.05.21 16:26 |

Presidenti i dhuroi Papa Françeskut një triptik të shekullit të 19-të

Presidenti Rumen Radev dhe delegacioni bullgar u pritën nga Papa Françesku në Vatikan. Mysafiri i dhuroi Atit të Shenjtë një triptik me ikona nga Shkolla e pikturimit e qytetit Trjavna, transmetoi korrespondentja e BNR Mira Radeva. Papa Françesku i..

27.05.21 13:59 |

Ambasadat e Amerikës dhe të Rusisë përshëndetën bullgarët me rastin e 24 majit

Me një video të publikuar në faqen e Ambasadës Amerikane në Facebook diplomatët uruan bullgarët për Ditën e Shkrimit Bullgar. "Ne u bëjmë nderime dy vëllezërve të cilët na kanë dhënë një mjet të mrekullueshëm për të na ndihmuar të ndajmë ide," tha..

24.05.21 17:48 |
Presidenti Rumen Radev

Rruga evropiane e Maqedonisë së Veriut kalon përmes Sofjes, tha Presidenti bullgar

Së bashku me Presidentin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, ne jo vetëm që do të bëjmë homazhe në Romë për veprën e madhe të Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, por gjithashtu do të udhëtojmë në një aeroplan, tha Presidenti Rumen Radev me..

24.05.21 12:28 |
Sheshi

Një prift ortodoks bullgar do të shërbejë një lutje në Vatikan

Një shërbim historik në Bazilikën e Shën Pjetrit në Vatikan do të mbahet sot, tha për BNR prifti i ri ortodoks bullgar në Romë, Presbiteri Ivan Ivanov. "Për herë të parë në historinë e Kishës Ortodokse, do të mbahet një shërbesë lutjeje në..

24.05.21 11:31 |
Festa para godinës së Bibliotekës Kombëtare

Presidenti Rumen Radev: Njerëzit e dijes forcojnë frymën bullgare dhe e shpërndajnë errësirën

"Shteti i shpirtit nuk është zhdukur kurrë në Bullgari dhe nga ne varet nëse do t'ia transmetojmë atë brezave të ardhshëm," tha para gazetarëve Presidenti Rumen Radev. Kreu i Shtetit, Nënpresidentja Ilijana Jotova, Kryeministri Stefan Janev..

24.05.21 11:12 |
Diana Nikollova dhe fëmijë nga shkolla bullgare në Las Vegas

Më 24 maj tek bullgarët në Las Vegas

Dita e vëllezërve Kirill dhe Metodij, e arsimit dhe kulturës bullgare është festa më e respektuar mes bashkatdhetarëve tanë nëpër botë. Një qendër fare e natyrshme të gjendjes shpirtërore festive janë shkollat bullgare, të cilat mbjellin farën e..

24.05.21 10:05 |

Më 24 maj nderojmë shpirtin, kulturën dhe arsimin

Për ne bullgarët 24 maj është një nga ditët më të ndritshme të vitit. Kjo është festa e lartësimit shpirtëror, e synimit drejt përsosjes nëpërmjet arritjeve të shkencës dhe të kulturës. Në këtë ditë kremtojmë veprën e të dy arsimtarëve sllavë..

24.05.21 06:15 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера