Eмисия новини
от 15.00 часа

KQZ miratoi kushtet për video-kontroll ditën e zgjedhjeve më 2 prill

Kushtet për video incizim dhe transmetim video gjatë numërimit të rezultateve të zgjedhjeve më 2 prill tashmë u miratuan nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ). Me ndryshimet në Kodin Zgjedhor, u vendos që ditën e zgjedhjeve të ketë video-kontroll..

08.02.23 17:12 |

Zgjedhje të reja të parakohshme në vendin tonë në sfondin e besimit jashtëzakonisht të ulët te partitë dhe udhëheqësit e tyre

Kabineti i pestë zyrtar, i emëruar nga presidenti Rumen Radev gjatë mandatit të tij, nisi nga puna. Ai u emërua pas përpjekjeve të dështuara të Legjislaturës së 48-të të Kuvendit Popullor për të formuar një qeveri. Në prag të zgjedhjeve të..

08.02.23 13:05 |

Zgjedhjet jashtë vendit po bëhen më të shtrenjta krahasuar me vitin e kaluar

Rreth 750 qendra votimi pritet të hapen për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare jashtë vendit më 2 prill 2023, njoftoi ministri i jashtëm në detyrë, Nikollaj Millkov. Sipas tij, zgjedhjet jashtë vendit sipas planit do të kushtojnë rreth 4 milionë..

07.02.23 12:04 |

“Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Bullgaria Demokratike” sulmuan ndryshimet në Kodin Zgjedhor para Gjykatës Kushtetuese

Grupet parlamentare të “Po e vazhdojmë ndryshimin” (PP) dhe “Bullgaria Demokratike” paraqitën një ankesë në Gjykatën Kushtetuese për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. “Para së gjithash, ne e kontestojmë vendosjen e zgjedhjes për një pjesë të popullit se..

27.01.23 17:20 |

Deputetët hodhën poshtë veton për ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Me votat e GERB, DPS dhe BSP, parlamenti hodhi poshtë veton e presidentit të vendosur për një pjesë të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”, “Vëzrazhdane” dhe “Bullgaria Demokratike” akuzuan ata që votuan kundër vetos për..

23.12.22 16:44 |

Evgenij Dajnov: Po vjen koha për figura të dalluara politike

Ditën e enjte, më 22 dhjetor skadon afati në të cilin forcat politike parlamentare duhet të dërgojnë prioritetet e tyre, rreth të cilave mund të arrihet një marrëveshje parimore për formimin e qeverisë, nëse vendosin të përmbushin ftesën e bërë nga..

22.12.22 10:56 |

Presidenti Rumen Radev e ktheu në Kuvendin Popullor Ligjin për Kodin Zgjedhor

Kreu i shtetit, Rumen Radev, nënshkroi një dekret me të cilin kthen për diskutim të ri në parlament Ligjin për ndryshime dhe plotësime të Kodit Zgjedhor, të miratuar nga Legjislatura e 48-të të Kuvendit Popullor më 2 dhjetor 2022.  Këtë e bëri të ditur..

14.12.22 15:25 |