Eмисия новини
от 20.00 часа
Monumenti i Georgi Benkovskit, Koprivshtica

Në Koprivshtica shënojnë 146 vjetorin e Kryengritjes së Prillit

Më 30 prill mbushen 146 vjet nga shpallja e Kryengritjes së Prillit në qytetin Koprivshtica . Lidhur me këtë, kreu i shtetit Rumen Radev do të marrë pjesë në kremtimin solemn të përvjetorit në Sheshin “20 Prilli”, ndërsa në mbrëmjen në një..

30.04.22 08:25 |

Koprivshtica shënon 146 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Prillit

“Duhet ta dini se e gjithë Evropa është indinjuar me mjetet tuaja dhe së shpejti do t’ju dëbojë nga këtu... E juaja ka mbaruar tashmë!” - Ky nuk është një citat politik nga lajmet e sotme, por fjalët e Canko Dystabanov - një revolucionar dhe..

30.04.22 07:15 |

Propozojnë që 20 prilli të bëhet festë kombëtare

Historiani Prof. Pllamen Pavllov tha para BNR-së se i është dërguar një propozim Parlamentit për përfshirjen e 20 prillit si një festë zyrtare në kalendarin kombëtar bullgar. “Letra nuk është vetëm nga unë, ajo është nga Fondacioni “Vasill Levski”,..

20.04.22 16:34 |

Bujaria dhe përkushtimi ndaj atdheut – veçoritë specifike të rilindësit nga Koprivshtica

E vështirë dhe e pasigurt ishte koha në fillim të shekullit XX. Dhe atëherë shumë bullgarë kërkuan bukën e gojës jashtë kufijve të atdheut, dhe ata me shpirtra sipërmarrës dhe të zgjuar me shumë punë arritën të grumbullojnë pasuri dhe të..

01.11.21 11:59 |

Festivali „Master of art“ me edicionin e tij të parë në Koprivshtica dhe përtej historisë së tij të filmit

Edicioni i gjashtë i Festivalit Ndërkombëtar të Kinemasë dokumentare „Master of Art“ do tëzhvillohet në 6 qytete –Sofje, Plovdiv, Varna, Stara Zagora , Bjala dhe Koprivshtica . “Zgjerimi i publikut është një çështje me prioritet për ne” – tha..

22.08.21 08:55 |
Rikrijimi i momenteve më të rëndësishme të Kryengritjes së Prillit në Klisura

Kryengritja e Prillit është një mesazh për të ardhmen

Sot Klisura, Koprivshtica dhe Panagjurishte shënojnë përvjetorin e 145 të shpalljes së Kryengritjes së Prillit (sipas stilit të ri). Në Panagjurishte u zhvillua një lutje falënderimi dhe një procesion liturgjik. Ndër të ftuarit në festën në Klisura..

01.05.21 15:37 |
Koprivshtica, Ura

145 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Prillit

Përvjetori i shpërthimit të Kryengritjes së Prillit po shënohet me ngjarje të ndryshme në të gjithë vendin. Kryengritja u shpall para kohe më 20 prill 1876 në qytetin Koprivshtica. 145 vjet më vonë, në sheshin historik të këtij qyteti të vjetër të..

20.04.21 11:49 |

Koprivshtica – një xhevahir arkitekturor plotë histori

Një qytet i vogël i bukur, i qetë në malin Sredna Gora, Koprivshtica mirëpret turistët me rrugicat e saj prej kalldrëmi dhe shtëpitë e Rilindjes, “të pikturuara” me ngjyra të ndezura, që “vështrojnë” pas mureve të larta prej guri dhe “pëshpëritin”..

27.02.21 07:10 |

Portugezi Miguel Falcão: “Folklori bullgar është pjesë e identitetit tim”

„ Nuk kam zgjedhur folklorin tuaj në vend të ndonjë gjëje tjetër dhe nuk kam hequr dorë nga interesat e mia të mëparshme. Por në çastin kur për herë të parë dëgjova muzikën popullore bullgare, ndjeva fortë se identifikohem tërësisht me të.” Këto..

07.09.19 08:25 |

Shënojmë 143 vjet nga fillimi i Kryengritjes së Prillit

Sonte do të shënojmë solemnisht përvjetorin e 143 të fillimit të Kryengritjes së Prillit. Mitingu solemn me fishekzjarrë do të mbahet në qytetin Klisura, Bullgari Jugore, banorët e të cilit kanë luajtur një rol të rëndësishëm për zhvillimin e..

30.04.19 11:45 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера