Eмисия новини
от 08.00 часа

Reagimet në Bullgari pas sanksioneve të SHBA-së

Një ditë pasi Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione sipas Ligjit “Magnitski” mbi disa persona me ndikim në Bullgari, bosi i bixhozit i cili aktualisht gjendet në Dubai, Vasill Bozhkov , tha se ai ka qenë "i vetmi që u bëri sinjal zyrtarisht..

03.06.21 19:27 |
Kornelija Ninova

BSP është duke marrë vendim për mandatin për formimin e kabinetit të ri

Në një Këshill Kombëtar sot Partia Socialiste Bullgare (BSP) është duke diskutuar nëse ta pranojë mandatin për formimin e qeverisë, i cili pritet të dorëzohet personalisht nga Presidenti Rumen Radev më 5 maj. Më herët sot në një miting-koncert me..

01.05.21 15:58 |

Filloi punë Legjislatura e 45 e Kuvendit Popullor

Deputetja më e moshuar Mika Zajkova hapi punën e Legjislaturës së 45 të Kuvendit Popullor. “Populli na dërgoi në këtë sallë për ndryshimin, e cila të na nxjerrë nga të gjitha vendet e fundit në BE”, tha Zajkova. Deputetët u betuan,..

15.04.21 12:36 |
Kornelija Ninova

Byroja ekzekutive e BSP dha dorëheqje, por liderja e saj - jo

Byroja ekzekutive e BSP dha dorëheqje, por udhëheqësja e partisë Kornelija Ninova - jo. Kjo u njoftua nga vetë Ninova në një konferencë pas "humbjes së rëndë" të socialistëve, të cilët dolën të ishin forca e tretë në parlamentin e ri pas GERB-SDS dhe..

05.04.21 16:21 |

BSP nguli këmbë për bisedime për furnizimin e vaksinës ruse “Sputnik V”

Partia Socialiste Bullgare (BSP) ngul këmbë që Këshilli i Ministrave të fillojë bisedime dypalëshe për furnizimin e vaksinës ruse “Sputnik V”. Këtë e bëri në Parlament liderja e partisë Kornelija Ninova, transmetoi reporterja jonë Violeta Ashikova...

26.02.21 12:12 |

Lideri i opozitës bëhet sanitare-vullnetare kundër COVID-19

Lideri i opozitës do të bëhet sanitare në Akademinë Mjekësore Ushtarake, deklaroi para BNT kryetarja e PSB Kornelija Ninova. Ajo tashmë e kaloi sëmundjen COVID-19 dhe njoftoi, se menjëherë pas diskutimit të buxhetit alternativ të së majtës në..

22.11.20 10:45 |

Deputetë të PSB bëhen vullnetarë në betejën kundër Covid -19

33 deputetë nga PSB hyjnë në radhët e vullnetarëve në betejën kundër koronavirusit. Për këtë bëri të ditur në profilin e vet në Facebook lideri i socialistëve Kornelija Ninova, e cila vetë kapërceu infeksionin me Covid-19. Deputetët do të ndahen në tre..

19.11.20 10:29 |

Kornelia Ninova këmbënguli për hapjen e rezervës së shtetit për shkak të mungesës së barnave

Të hapet rezerva e shtetit dhe të lirohen sasitë e nevojshme të medikamenteve që mungojë bë rrjetin e farmacive – për këtë insistoi në profilin e saj në facebook lideri i PSB Kornelija Ninova. Sipas saj, në këtë mënyrë secili do të ketë akses në ilaçet..

14.11.20 13:14 |
Kornelija Ninova

U kërkua dorëheqja e kryetares së Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva

Në Parlament u parashtrua një kërkesë për dorëheqjen e Kryetares së Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva. Kërkesa është përkrahur nga 96 deputetë nga Partia Socialiste Bullgare (BSP) dhe Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) – partia e..

14.10.20 12:35 |
Kornelija Ninova

Kornelija Ninova: “Borisov bleu shpëtimin e vet”

GERB dhe shumica në pushtet vetëvritën nga frika” tha Kornelija Ninova në një brifing të jashtëzakonshëm në parlament pasi mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Popullor nuk u zhvillua. “Bojko Borisov edhe një herë tregoi se si shkelet ligji sepse..

13.08.20 13:01 |
Всички новини: днес | вчера