Eмисия новини
от 15.00 часа
Pamje nga Tirana

Nuk do të ketë karantinë për ata që udhëtojnë transit drejt Shqipërisë

Ata që udhëtojnë për në Shqipëri dhe kalojnë transit përmes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë nuk do të vendosen në karantinë të detyrueshme 14 ditore, njoftoi MPJ-ja bullgare. Deri më 3 maj Shqipëria vendosi karantinë prej 14 ditësh për të gjithë..

23.04.21 17:52 |

Karantina e detyrueshme për ata që mbërrijnë në Shqipëri nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut

Shqipëria vendosi karantinë të detyrueshme 14-ditore për të gjithë qytetarët që vijnë nga Greqia dhe Republika e Maqedonisë Veriore. Masa, e cila është në fuqi që nga 20 prilli 2021, do të zgjasë deri më 3 maj 2021. Sipas informacionit të..

21.04.21 15:21 |

Nga ju për ne

Muaji shkurt ishte special për ekipin e Radio Bullgarisë. U shënuan 85 vjet nga fillimi i programeve të huaja të Radios Kombëtare Bullgare. Përvjetori ynë na provokoi jo vetëm të tregojmë për historinë e medias unikale bullgare, por t’ju njohim me..

07.03.21 08:15 |
Albin Kurti

Kosova e përcakton Bullgarinë si një aleate

Bullgaria dhe Kosova ndajnë qëllime dhe interesa të përbashkëta, tha para BTA Albin Kurti, udhëheqësi i lëvizjes “Vetëvendosje”, e cila arriti fitore bindëse në zgjedhjet e parakohshme të vendit. Kurti e përshkroi Bullgarinë si një aleate e..

22.02.21 15:46 |

Republika e Kosovës – 13 vjet pavarësi!

Para 13 vitesh më 17 shkurt të vitit 2008 Kosova u bë shteti më i ri në botë me shpalljen e Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës nga 109 deputetë nga gjithsej 120 të Kuvendit të Kosovës dhe Presidenti i atëhershëm Fatmir Sejdiu. Njohja nga ana..

17.02.21 09:05 |
Rita Ora

Klipi i ri i Rita Orës i xhiruar në Bullgari do të promovohet sot

Mini-albumi më i ri i këngëtares së njohur britanike me prejardhje nga Kosova, Rita Ora, do të publikohet sot. Kënga e parë e këtij albumi e titulluar “Bang” është vizualizuar edhe me një klip shumë të veçantë, xhirimet e të cilit janë kryer..

12.02.21 13:31 |

Projektet në kuadrin e programit “Përkrahja e organizatave të bashkësive bullgare me vetëdije bullgare” përfunduan me sukses

Me këtë rast Ambasadori i Republikës së Bullgarisë në Kosovë Hristo Guxhev priti kryetaret e organizatave joqeveritare “Bullgarë të bashkuar në Kosovë” dhe “Shoqata kulturore iluministe e bullgarëve në Zhupë, Podgora dhe regjion” - Rasmin Hamza dhe..

04.02.21 22:55 |

CSKA-Sofja po përpiqet të tërheqë një golashënues nga Kosova

Skuadra CSKA-Sofja po bën përpjekje të tërheqë gol mjeshtrin kosovar Mirlind Daku. Futbollisiti 23 vjeçar bëri një furor të vërtetë për ekipin e tij Ballkani, ku gjatë stinës shënoi 21 gola në 18 ndeshje në kampionat. Trajneri i skuadrës..

11.01.21 11:30 |

Inercia në integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor gjatë vitit 2020

Presidenca e Kroacisë e BE në fillim të vitit 2020 arriti të rinovojë politikën për integrimin e Ballkanit Perëndimor. Kjo ndodhi pas pranimit të kushteve franceze që negociatat të jenë të kthyeshme dhe që në vetë fillimin vendet kandidate të përmbushin..

30.12.20 11:59 |

Marrëveshje të nënshkruara mes Bullgarisë dhe Kosovës në kuadrin e programit “Ndihma për zhvillim”

Më 14 dhe 15 dhjetor 2020 Ambasadori bullgar në Republikën e Kosovës Hristo Guxhev nënshkroi katër marrëveshje për zbatimin e projekteve në kuadrin e programit “Ndihma për zhvillim”. Fusha prioritare për zbatimin e projekteve në territorin e..

17.12.20 19:51 |
Всички новини: днес | вчера