Profesori Kostadin Angjellov

Ministri i Shëndetësisë: Kulmi i valës së tretë të Covid-19, për disa javë gjërat do të rregullohen

“Jemi të vendosur në krye të pikut, po fillojmë të ecim në pjesën më të lartë të pllajës dhe situata pritet të mbetet kështu në ditët në vijim.” Në këtë mënyrë  ministri i shëndetësisë profesori Kostadin Angjellov e karakterizoi situatën me valën e tretë..

01.04.21 13:48 |

Sëmundshmëria nga Covid-19 u ul në 90 veta në çdo 100 mijë

Masat kundra epidemiologjike po vazhdojnë  të japin rezultat dhe numri i njerëzve të shëruar është afro dy herë më shumë nga ky i të infektuarve me Covid-19, deklaroi në brifingun e rregullt mbi çështjet e koronavirusit ministri i shëndetësisë profesori..

28.01.21 14:32 |

Tri lexime të një Covid historie në Bullgari

Nuk ka një kaos në sistemin e shëndetësisë- jo një herë ka deklaruar ministri i shëndetësisë Kostadin Angjellov. Dhe pavarësisht se autoritetet llogarisin se bëhet organizimi i domosdoshëm nëpër vende që të mund spitalet të marrin rastet më..

30.11.20 07:15 |

Bullgaria renditet në vendin e tretë për nga vdekshmëria nga koronavirusi në Evropë

Vendi ynë tani është në vendin e tretë për nga vdekshmëria nga Covid-19 në Evropë dhe në vendin e 13 për sëmundshmërinë bazuar mbi të dhënat e dy javëve të fundit, njoftoi në brifingun e Ministrisë së Shëndetësisë inspektori shtetëror shëndetësor..

19.11.20 15:18 |

Afro njëmijë veta shërohen nga koronavirusi për njëzetekatër orë

Po vihet re një tendencë e qëndrueshme për rritjen e numrit të pacientëve të shëruar-pothuajse njëmijë për njëzetekatër orë, njoftoi në brifing ministri i shëndetësisë profesor Kostadin Angjellov. Sipas tij masat e marra kundra shpërndarjes së..

12.11.20 15:27 |

Si ndikon pandemia në psikikën e Bullgarëve?

Një mbyllje eventuale e dytë e shtetit në synimin të kufizohet shpërndarja e pandemisë, mund të kuptohet gabimisht nga njerëzit  dhe në vend që t’i respektojnë masat, ata të fillojnë t’i injorojnë ato. Një situatë e ngjashme mund t’i detyrojë të..

12.11.20 14:38 |

Autoritetet shëndetësore po propozojnë masa të reja për të frenuar koronavirusin

Aktualisht, ndihma spitalore mban barrën e plotë të krizës, deklaroi në brifingun e Ministrisë së Shëndetësisë  inspektori i përgjithshëm shtetëror Angjell Kunçev. Vetëm 3 krahina në vend kanë mbetur jashtë zonës së kuqe prej mbi 120 të sëmurë në..

05.11.20 15:11 |

Pa PCR test pas karantinës dhe kontroll i forcuar i masave kundra Covid-19 tek ne

Nuk do të shtrëngohen masat kundra Covid-19 në Bullgari, por do të forcohet kontrolli mbi respektimin e tyre. Kjo u bë e qartë pas brifingut javor të Shtabit Operativ Kombëtar. “Qytetarët bullgarë të jenë absolutisht të qetë, sepse nuk..

08.10.20 15:45 |

Nuk ka nevojë që të ndryshojnë masat kundërepidemike

Pavarësisht nga rritja e numrit të shtrimeve në spital, nuk ka rrezik përpara sistemit shëndetësor për shkak të COVID-19, bindi ministri i shëndetësisë Kostadin Angjellov, transmetoi Radioja Kombëtare Bullgare. Sistemi është i pajisur me mjaftë..

05.10.20 15:23 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна