Eмисия новини
от 12.00 часа
Kirill Petkov

Në Davos, kryeministri bullgar kritikoi varësinë e Evropës nga Rusia

Lufta në Ukrainë na gjeti në zemër të shumë krizave sepse e kemi lejuar veten të jemi të varur nga Rusia, tha Kryeministri Kirilll Petkov në një panel në Forumin Ekonomik Botëror në Davos. Petkov shtoi se “ne nuk mund t’i përgjigjemi luftës ashtu..

26.05.22 09:16 |
Vlladimir Putin dhe Emanjuell Makron

Presidenti francez prapë ndërmjetësoi në bisedimet ruso-ukrainase

Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski tha, se bisedimet paqësore me Rusinë janë të vështira dhe konfrontuese, por po ecën përpara. Në një tjetër përpjekje për të ndërmjetësuar midis Rusisë dhe Ukrainas, me dy Presidentët Vlladimir Putin dhe..

23.03.22 08:54 |

Zelenski është gati për të diskutuar statusin e Krimesë dhe Donbasit me Putinin

Parlamenti njëdhomësh i Ukrainës paralajmëroi se të paktën 7 zjarre po digjen në territorin e Çernobilit, gjë që rrit rreziqet e rrezatimit rreth termocentralit bërthamor. Zjarret u zbuluan nga imazhet e satelitit Sentinel-2 të Agjencisë Kozmike..

22.03.22 08:58 |

Vazhdojnë goditjet ruse me raketa dhe lufta pozicionale në Ukrainë

Që nga 7 marsi pranë qeverisë bullgare nis nga puna një shtab special me detyra koordinuese dhe organizative në lidhje me luftën në Ukrainë dhe reflektimin e saj në vend, tha para bTV Kryeministri Kirill Petkov. 8 kamionë me ndihmë humanitare..

07.03.22 09:56 |
Ivan Abazher

Bullgarët në Krime – të harruar, por duke mos e harruar Bullgarinë

Gadishulli i Krimesë ndodhet pranë zonave të konfliktit midis Rusisë dhe Ukrainës. Ky ishte shkasi që Radio Bullgaria të kontaktojë Ivan Abazherin, kryetar i Autonomisë Rajonale Nacional-Kulturore Bullgare në Republikën e Krimesë "Paisij..

28.02.22 13:27 |

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s përshëndeti shtyrjen e certifikimit të “Rrymës Veriore 2”

Këshilli i Federatës dhe Duma e Shtetit në Rusi ratifikuan njëzëri marrëveshjet e miqësisë dhe bashkëpunimit me Republikat Popullore të Doneckut dhe Luganskut në Ukrainë. Kështu, të dy dhomat e parlamentit rus mbështetën vendimin e Presidentit..

22.02.22 19:31 |
Kryeministri Kirill Petkov

Bullgaria mbështetet në diplomacinë për krizën në Ukrainë

Bullgaria vazhdon të insistojë në një zgjidhje diplomatike të krizës në Ukrainë dhepo mbetet një partner besnik dhe i parashikueshëm në NATO. Ushtritë kombëtare - trupat bullgare, komanda bullgare dhe udhëheqja ushtarake bullgare do të luajnë një..

27.01.22 16:03 |
Rumen Radev

Ambasada amerikane është e shqetësuar për një deklaratë të presidentit bullgar

Shtetet e Bashkuara janë thellësisht të shqetësuara nga deklaratat e Presidentit bullgar Rumen Radev, në të cilat ai e përcakton Krimenë si “ruse”. Kështu thuhet në një deklaratë të lëshuar nga Ambasada amerikane në Sofje . “Shtetet e..

22.11.21 11:17 |

Svetllan Stoev: Bullgaria mbështet fuqishëm sovranitetin e Ukrainës

Ministri i Jashtëm Svetllan Stoev, i cili po viziton Kievin, riafirmoi mbështetjen e Bullgarisë për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht dhe shprehu shqetësimin për rritjen e..

23.08.21 17:14 |

Si një vend i BE Bullgaria nuk e njeh aneksimin e Krimesë

7 vjet pas aneksimit të paligjshëm të Krimesë nga Federata Ruse, Bullgaria mbetet e qëndrueshme në mbështetjen e saj për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Kjo theksohet në një pozitë të Ministrisë së Jashtme Bullgare. Ne e..

19.03.21 13:27 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера