Eмисия новини
от 14.00 часа

Fëmijët bullgarë nga Korça morën dhurata për festat e fundvitit

Shoqata për Miqësi Bullgaro-Shqiptare gëzoi fëmijët e bashkësisë bullgare në rrethin e Korçës me dhurata për Krishtlindjet dhe Vitin e Ri. Iniciativa përfshiu nxënësit e të gjitha shkollave në Prespë, si dhe shkollat e fundjavës në Bilisht dhe..

05.01.21 17:05 |
Monumenti i Penço dhe Petko Sllavejkovit në sheshin

25 libra të vendosur pranë monumenteve në kryeqytet befasuan sofjanasit në Krishtlindje

Mu në Krishtlindje – më 25 dhjetor, si një dhuratë për sofjanasit, u vendosën 25 libra pranë 25 monumenteve. Iniciativa dhe realizimi ishin i shtëpisë botuese “Krëg” të fotografit Ivan Shishiev dhe shkrimtarit Aleksandër Shpatov. Iniciativa..

29.12.20 12:29 |

Fryma e Krishtlindjes në qytetet Carevo dhe Carevec

Viti i cili po përfundon u solli  amatorëve bullgarë zhgënjime të shumta, i drejtoi përpara zgjedhjeve dhe vendimeve të vështira. Pavarësisht nga kjo, Margarita Petkova dhe Gjeorgji Iliev, dy punonjës të palodhur në këtë fushë janë optimistë. Ata nuk..

26.12.20 07:15 |

Plaku i Vitit të Ri dhe 30 xhuxhë-motoristë vizituan qytetin Kërxhali

Motoristët nga qyteti Kërxhali zhvilluan aksionin e tyre të dytë bamirës. Edhe pse pa dëborë dhe saja, Plaku i Vitit të Ri vizitoi qytetin me motor i shoqëruar me dy flokë bore dhe 30 xhuxh-motoristë, të cilët sollën me vete atmosferën festive në qytet..

25.12.20 16:18 |

U lexua një lutje për përballimin e pandemisë së Covid-19

Në katedralen “Shën Aleksandër Nevski” Shenjtëria e tij Patriku bullgar dhe Mitropolit i Sofjes Neofit kryesoi shërbimin festiv me rastin e Krishtlindjeve. Ai i përshëndeti të krishterët me fjalët: “Në ditët dhe muajit e sprovave të reja dhe..

25.12.20 10:52 |

Presidenti dhe Kryeministri përshëndetën bullgarët për Krishtlindjen

Presidenti Rumen Radev dhe Kryeministri Bojko Borisov u drejtuan përshëndetje bullgarëve me rastin e Krishtlindjeve nëpërmjet Facebook-ut, duke u uruar shëndet dhe shpresë. “Le të jemi unikë në përpjekjet tona dhe ta ruajmëshpirtin tonë, që të..

25.12.20 10:40 |

Gëzuar Krishtlindjen me muzikë bullgare!

Gëzuar Krishtlindjen, të dashur miq të Radio Bullgarisë! Kudo që të jenë nëpër botë, në çfarëdo qoftë gjuhe që të flisni në ditët tuaja të përditshme, çfarëdo që të jetë feja juaj - ju urojmë të jeni plotë shëndet! Kurse ne, nga ana jonë, do të shtojmë..

25.12.20 08:05 |

Po ndihet shpresa për mrekullinë e Krishtlindjeve

Gjatë këtij viti shumë bullgarë i bënë dekorimet e Krishtlindjeve më herët, duke i zbukuruar me bollëk shtëpitë e tyre. Sipas psikologes Biljana Stojanva kjo është një shpresë për mrekulli – “për ta ndërprerë rrjedhën e statistikave të zeza dhe për..

24.12.20 10:30 |

Pandemia na rikujton karakterin familjar dhe traditat në ditët e Krishtlindjes

Sivjet festat e Krishtlindjes dhe të Vitit të Ri do të kalojnë në mënyrë më të ndryshme se kurdoherë. Prandaj viti 2020 nuk do ta ndryshojë stilin e vet për të na befasuar deri në fund. Një nga elementët e detyrueshëm për këtë periudhë nga viti -..

23.12.20 07:10 |
Shkolla bullgare, Bernë

Shkolla bullgare në Bernë pret Krishtlindjen online

Megjithë pandeminë shkolla bullgare në Bernë të Zvicrës nuk u mbyll gjatë gjithë vitit përveç marsit. Nxënësit dhe mësuesit e tyre madje organizuan një festë të Krishtlindjes megjithëse pa publikë. Prindërit e shikuan në internet. Shkolla..

22.12.20 17:16 |
Всички новини: днес | вчера