Eмисия новини
от часа

"Kohë me buzëqeshje për të moshuarit e vetmuar" në Burgas

Vullnetarët nga Burgasi organizojnë për vitin e radhës fushatën e Pashkëve “Kohë me buzëqeshje për të moshuarit e vetmuar”, njoftoi BNR Burgas. Ideja është të mblidhen produkte ushqimore për të moshuarit në nevojë në rajonin e Burgasit...

29.03.23 16:09 |

Komuniteti armen në Sofje mirëpret Lindjen e Krishtit në një kishë të re

Kisha e re “Shën Mëria” mbledh komunitetin armen në Sofje për liturgjinë e parë të Krishtlindjes. Pas më shumë se 30 vitesh mbledhjeje fondesh dhe përpjekjesh për ndërtimin e saj, armenët e mirëpresin Lindjen e Krishtit në kishën e tyre. Kisha e..

05.01.23 17:42 |

“Krishtlindjet më të mira" me Poli Genovën

Një nga interpretueset më të dashura bullgare, Poli Genova, është ndër artistet më të suksesshme në vendin tonë. Ajo është në skenë që nga fëmijëria e hershme – së pari si pjesë e grupit vokal për fëmijë "Bon-Bon", më vonë me treshen adoleshente LaTiDa...

26.12.22 07:10 |

Bullgarët në Bullgari dhe në mbarë botën festojnë Lindjen e Krishtit

“Festa e sotme e shenjtë le të sjellë shëndet, shpresë dhe ngrohtësi për çdo familje bullgare. Besimi në mirësi le të na jep forcë të vazhdojmë të luftojmë së bashku për çështjet e drejta të popullit tonë, për një të ardhme paqësore dhe të lumtur për..

25.12.22 12:48 |

A po fiton popullaritet gjeldeti i Krishtlindjeve në Bullgari?

Vitet e fundit gjeldeti ka filluar të gjejë vend në tryezën bullgare të Krishtlindjeve. Megjithatë, pavarësisht përfitimeve të padyshimta dhe cilësive të shijes, gjeli i detit nuk është ende ndër mishrat më të preferuar në Bullgari. “ Tregu i..

25.12.22 11:05 |

“Bueneku i Krishtlindjeve”, një dhuratë speciale nga Radioja Kombëtare Bullgare

Urimet e kolendarëve në festën e sotme për shëndet, bollëk dhe mirësi kanë një fuqi magjike. Dhe bashkë me urimet e Krishtlindjeve për pronarët e shtëpive që vizitojnë, djemtë gëzojnë me këngët e tyre tërë fshatin, ose vendbanimin...

25.12.22 06:15 |
Patriarku Neofit

Patriarku bullgar u dërgoi një mesazh besimtarëve ortodoksë

Shenjtëria e tij Patriarku bullgar Neofit dhe mitropolitët e Sinodit të Shenjtë të Kishës Ortodokse Bullgare dërguan një mesazh patriarkal dhe sinodal për Krishtlindje. “I urojmë me gjithë zemër të gjithë fëmijët besnikë të Kishës sonë të Shenjtë..

24.12.22 17:22 |

Aksionet bamirëse në vend u japin një humor festiv njerëzve në nevojë

Një ditë para Krishtlindjeve, njerëzit në nevojë morën pako bujare me produkte ushqimore nga këngëtarët, nismëtarë të fushatës “Ji Njeri”. Në këtë fushatë morën pjesë dhjetëra donatorë, të cilët arritën të lumturojnë mbi 50 persona, që jetojnë..

24.12.22 13:56 |

Mbi gjysmë milioni bullgarë do të udhëtojnë gjatë pushimeve

Udhëtimi i madh për festat e fundvitit fillon sot - më shumë se gjysmë milioni bullgarë pritet të festojnë Krishtlindjet apo Vitin e Ri në një një vendbanim tjetër, si dhe rreth 70 mijë të huaj të mbërrijnë në vendin tonë. Tradicionalisht, trafiku në..

23.12.22 11:00 |

Maria Mutafçieva-Meri: Dhurata më e çmuar janë ditët e lumtura me njerëzit tanë më të afërt

Është sërish ajo kohë e vitit kur na pushton eksitimi i lidhur me një nga festat më të dashura - Krishtlindjet. Buzëqeshjet, përqafimet, të qeshurat, kërcitjet festive të gotave dhe dhuratat që “presin orën e tyre” janë pjesë e pandarë e emocionit..

22.12.22 10:35 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна