Eмисия новини
от 04.00 часа

Ilijana Jotova: Pushtetarët përpiqen të mbeten në pushtet

Nënpresidentja Ilijana Jotova mendon se me projektin për Kushtetutë të re pushtetarët nga partia GERB përpiqen të mbeten në pushtet. “Mendoj, se me këtë projekt nga egoizmi partiak qëllohet që vendi të hidhet në një krizë pa precedent” tha ajo në..

19.08.20 17:09 |

117 vjet nga Kryengritja e Ilindenit

Më 2 gusht të vitit 1903 shpërthen Kryengritja e Ilindenit, e konsideruar si një pikë kulmore në lëvizjen nacionalçlirimtare të bullgarëve në Maqedoni dhe Edrene. Ajo është fryt i intrasigjencës së popullit bullgar kundra vendimeve të Kongresit të..

02.08.20 05:15 |

Kremtojmë përvjetorin e 116-të të Kryengritjes së Ilindenit

Në kremten e krishterë Ilinden – 2 gusht (sipas stilit të vjetër, apo kalendarit julian) në Bullgari shënojmë përvjetorin e 116-të të Kryengritjes së Ilindenit. Në qytetin Bllagoevgrad, në sheshin qendror “Maqedonia” ishin vendosur kurora lulesh..

02.08.19 12:55 |

Qeveria në Shkup mori vendim për historinë e përbashkët me Bullgarinë

Qeveria e Maqedonisë së Veriut mori vendim që vendi të kremtojë bashkë me Bullgarinë datat e rëndësishme historike të lidhura me Vëllezërit e Shenjtë Kirill dhe Metodij, Shën Kliment të Ohrit, Shën Naum dhe mbretin Samuill. Deri në fund të këtij viti..

10.07.19 09:36 |
Ministrja Ekaterina Zaharieva

Sofja kërkon nga Shkupi mirëkuptim për Goce Dellçevin dhe Kryengritjen e Ilindenit

Në qoftë se deri në fund të vitit nuk merremi vesh për datën e festimit të heroit tonë të përbashkët Goce Dellçev, nuk do të punojmë në Komisionin e përbashkët me Maqedoninë e Veriut, deklaroi Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva. Breza me..

11.06.19 11:49 |

Kryeministrat Borisov dhe Zaev nderuan bashkërisht në Shkup kujtimin e Goce Dellçevit

Në lidhje me festën kombëtare   në Maqedoni dhe 114 vjetorin nga kryengritja e Ilindenit, kryeministrat e Bullgarisë dhe të Maqedonisë Bojko Borisov dhe Zoran Zaev vendosën bashkërisht lule përpara varrit të heroit kombëtar të të dyja vendeve Goce..

02.08.17 11:06 |

110 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Ilindenit

Sivjet mbushen 110 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Ilindenit e cila është pika më e nxehtë e Lëvizjes Nacionalçlirimtare të bullgarëve në Maqedoni dhe Edrene. Pas Çlirimit të Bullgarisë nga zgjedhja osmane dhe sipas Traktatit të Berlinit (1878) këto..

02.08.13 12:05 |

Kryengritja e Ilindenit dhe marrëdhëniet bullgaro-shqiptare

Në historinë e çdo populli ka ngjarje të lavdishme të cilat e bëjnë të kujtojë me krenari veprën heroike të dëshmorëve të kombit. Frymëzuesit për liri veprojnë me ndjenja të forta patriotike, guxim dhe vendosmëri. Sakrifica e tyre në emër të lirisë mbetet e..

01.08.13 12:04 |
Всички новини: днес | вчера