Eмисия новини
от 17.00 часа

Festojnë 145 vjet nga Kryengritja e Prillit në rajonin e Sevlievos

Një ceremoni për nder të viktimave të Kryengritjes së Prillit do të mbahet më 22 maj, në orën 11:00, në krahinën Boaza pranë fshatit Krëvenik në rajonin e Sevlievos. Një rikrijim spektakolar do të kujtojë betejat e 145 viteve më parë. Nën..

22.05.21 04:55 |
Rikrijimi i momenteve më të rëndësishme të Kryengritjes së Prillit në Klisura

Kryengritja e Prillit është një mesazh për të ardhmen

Sot Klisura, Koprivshtica dhe Panagjurishte shënojnë përvjetorin e 145 të shpalljes së Kryengritjes së Prillit (sipas stilit të ri). Në Panagjurishte u zhvillua një lutje falënderimi dhe një procesion liturgjik. Ndër të ftuarit në festën në Klisura..

01.05.21 15:37 |
Koprivshtica, Ura

145 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Prillit

Përvjetori i shpërthimit të Kryengritjes së Prillit po shënohet me ngjarje të ndryshme në të gjithë vendin. Kryengritja u shpall para kohe më 20 prill 1876 në qytetin Koprivshtica. 145 vjet më vonë, në sheshin historik të këtij qyteti të vjetër të..

20.04.21 11:49 |
Basorelievi me Vojvoden Sirma dhe çetën e saj, një pjesë prej skulptorëve me luanë në Shkup

Gratë bullgare në luftërat për çlirim kombëtar

Të panumërt janë heronjtë të cilët kanë dhënë jetën e tyre për lirinë e Bullgarisë. Mes tyre nuk janë të pakta dhe bullgaret - heroina, të cilat jo vetëm se kanë ndihmuar baballarët, burrat, vëllezërit dhe djemtë e tyre gjatë kohës së luftërave, por kanë..

03.03.21 07:05 |

Festojmë 165 vjet nga lindja e Rajna Knjaginjës

Këtë ditë në vitin 1856 në qytetin Panagjurishte (Bullgari Qendrore) ka lindur Rajna Popgeorgieva. Ajo është e njohur në historinë bullgare si Rajna Knjaginja /Princesha Rajna/ – mësuesja dhe mamia bullgare, e cila qepi flamurin kryesor të..

18.01.21 06:20 |
Hristo Botev

Po festojmë lindjen e poetit dhe revolucionarit të madh bullgar Hristo Botev

Më 6 janar festohen 173 vjet nga lindja a Hristo Botevit. Poeti, publicisti dhe revolucionari i madh bullgar ka lindur në Kallofer (Bullgari Jugore) në vitin 1848 në familjen e një prej mësuesve të njohur të Rilindjes Botjo Petkov. Devotshmëria e..

06.01.21 11:06 |
Klisura

Me heshtje dhe pa skena shumëngjyrëshe nga historia nderojmë trimërinë e heronjve të lavdishëm nga prilli i vitit 1876

Muzetë në qytetet Koprivshtica , Panagjurishte , Strellça , Klisura , Batak tregojnë për patriotizmin e madh dhe sakrificën e pafund të heronjve nga Kryengritje e Prillit gjatë vitit 1876. Këto vende sot zgjojnë ndjenjat më të forta patriotike dhe..

01.05.20 07:00 |
Monumenti në majën Okollçica dhe “Çeta e Botevit zbret në bregun e lumit Danub”, piktor: Dimitër Gjuxhenov

143 vjet Hristo Botevi është simbol i lirisë bullgare

Më dy qershor festojmë Ditën e Botevit dhe të të vrarëve për lirinë dhe pavarësinë e Bullgarisë. Pikërisht në orën 12, sirenat në të gjithë vendin lajmërojnë për të mbajtur 1 minutë heshtje në shenjë nderi përpara trimërisë së tyre. Në këtë datë të..

02.06.19 09:00 |

Shënojmë 143 vjet nga fillimi i Kryengritjes së Prillit

Sonte do të shënojmë solemnisht përvjetorin e 143 të fillimit të Kryengritjes së Prillit. Mitingu solemn me fishekzjarrë do të mbahet në qytetin Klisura, Bullgari Jugore, banorët e të cilit kanë luajtur një rol të rëndësishëm për zhvillimin e..

30.04.19 11:45 |
Защитата на Орлово гнездо на Шипка (худ. Алексей Попов)

Dita e Çlirimit – në mes të diamanteve dhe hirit të historisë

Hovi i bullgarëve drejt lirisë arriti kulmin me Kryengritjen e muajit prill të vitit 1876 e cila u shua mizorisht. Në mbarë Evropën u ngrit një valë e solidaritetit me popullin bullgar. Në shtypin e atëhershëm u botuan një sërë artikujsh..

03.03.19 08:55 |
Всички новини: днес | вчера