Eмисия новини
от 20.00 часа

Bullgaria adhuron vetëflijimin e heronjve të Kryengritjes së Prillit

Bullgaria përulet para veprës dhe vetëmohimit të heronjve të Kryengritjes së Prillit të vitit 1876. Përvjetori historik u shënua me festime në qytetet   Koprivshtica dhe Klisura. Kulmi i tyre do të jetë sonte në Panagjurishte, ku që nga mëngjesi..

01.05.22 15:38 |
Monumenti i Georgi Benkovskit, Koprivshtica

Në Koprivshtica shënojnë 146 vjetorin e Kryengritjes së Prillit

Më 30 prill mbushen 146 vjet nga shpallja e Kryengritjes së Prillit në qytetin Koprivshtica . Lidhur me këtë, kreu i shtetit Rumen Radev do të marrë pjesë në kremtimin solemn të përvjetorit në Sheshin “20 Prilli”, ndërsa në mbrëmjen në një..

30.04.22 08:25 |

Koprivshtica shënon 146 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Prillit

“Duhet ta dini se e gjithë Evropa është indinjuar me mjetet tuaja dhe së shpejti do t’ju dëbojë nga këtu... E juaja ka mbaruar tashmë!” - Ky nuk është një citat politik nga lajmet e sotme, por fjalët e Canko Dystabanov - një revolucionar dhe..

30.04.22 07:15 |
Kisha „Shën Gjon Pararendësi“

Kujtime nga qyteti Bracigovo

Qyteti Bracigovo nuk është ndër atraksionet tona të famshme turistike, prandaj kur njeriu e viziton për herë të parë, mbetet e befasuar nga shtëpitë e bukura dhe nga atmosfera e ruajtur e Rilindjes. Qyteti struket në rrezet e malit Rodopa mes..

26.04.22 07:15 |

Propozojnë që 20 prilli të bëhet festë kombëtare

Historiani Prof. Pllamen Pavllov tha para BNR-së se i është dërguar një propozim Parlamentit për përfshirjen e 20 prillit si një festë zyrtare në kalendarin kombëtar bullgar. “Letra nuk është vetëm nga unë, ajo është nga Fondacioni “Vasill Levski”,..

20.04.22 16:34 |

Bujaria dhe përkushtimi ndaj atdheut – veçoritë specifike të rilindësit nga Koprivshtica

E vështirë dhe e pasigurt ishte koha në fillim të shekullit XX. Dhe atëherë shumë bullgarë kërkuan bukën e gojës jashtë kufijve të atdheut, dhe ata me shpirtra sipërmarrës dhe të zgjuar me shumë punë arritën të grumbullojnë pasuri dhe të..

01.11.21 11:59 |

Festojnë 145 vjet nga Kryengritja e Prillit në rajonin e Sevlievos

Një ceremoni për nder të viktimave të Kryengritjes së Prillit do të mbahet më 22 maj, në orën 11:00, në krahinën Boaza pranë fshatit Krëvenik në rajonin e Sevlievos. Një rikrijim spektakolar do të kujtojë betejat e 145 viteve më parë. Nën..

22.05.21 04:55 |
Rikrijimi i momenteve më të rëndësishme të Kryengritjes së Prillit në Klisura

Kryengritja e Prillit është një mesazh për të ardhmen

Sot Klisura, Koprivshtica dhe Panagjurishte shënojnë përvjetorin e 145 të shpalljes së Kryengritjes së Prillit (sipas stilit të ri). Në Panagjurishte u zhvillua një lutje falënderimi dhe një procesion liturgjik. Ndër të ftuarit në festën në Klisura..

01.05.21 15:37 |
Koprivshtica, Ura

145 vjet nga shpërthimi i Kryengritjes së Prillit

Përvjetori i shpërthimit të Kryengritjes së Prillit po shënohet me ngjarje të ndryshme në të gjithë vendin. Kryengritja u shpall para kohe më 20 prill 1876 në qytetin Koprivshtica. 145 vjet më vonë, në sheshin historik të këtij qyteti të vjetër të..

20.04.21 11:49 |
Basorelievi me Vojvoden Sirma dhe çetën e saj, një pjesë prej skulptorëve me luanë në Shkup

Gratë bullgare në luftërat për çlirim kombëtar

Të panumërt janë heronjtë të cilët kanë dhënë jetën e tyre për lirinë e Bullgarisë. Mes tyre nuk janë të pakta dhe bullgaret - heroina, të cilat jo vetëm se kanë ndihmuar baballarët, burrat, vëllezërit dhe djemtë e tyre gjatë kohës së luftërave, por kanë..

03.03.21 07:05 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера