Eмисия новини
от часа

Para votimit vendor shtynë diskutimet në Kuvendin Popullor për Buxhetin 2024

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, deklaroi se rezultati më i mirë përfundimtar i zgjedhjeve lokale do të ishte nëse të tri partitë që hyjnë në qeveri do të kishin më së shumti këshilltarë dhe kryetarë komunash. “Kjo do të riafirmojë qeverinë”, tha..

29.09.23 11:57 |
Bojko Borisov

GERB nuk do të mbështesë ndryshimet në festat kombëtare

GERB nuk do të mbështesë ndryshimin e festës kombëtare nga 3 marsi në 24 maj. Nuk do të jetë në Kushtetutë, komentoi në parlament kreu i GERB Bojko Borisov. “Dhe jo sepse nuk jemi për 24 majin, por festat në Bullgari nuk duhet të luftohen, sepse edhe..

27.09.23 12:04 |

Komisioni parlamentar i mbrojtjes propozon dërgimin e raketave me defekt në Ukrainë

Bullgaria do t’i dhurojë Ukrainës raketa kundërajrore të dëmtuara dhe municione për armë të vogla automatike që nuk janë më të nevojshme. Kjo u votua nga deputetët e komisionit parlamentar të mbrojtjes në një projektvendim për ofrimin e ndihmës..

26.09.23 18:32 |

Hiqet ndalimi i importit të grurit nga Ukraina

Parlamenti ra dakord të hiqet ndalimi i importeve të grurit nga Ukraina pas 15 shtatorit. Vendimi u mor me 124 vota “pro” të deputetëve të mazhorancës dhe të Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS). 69 ishin “kundër” dhe 8 abstenuan. BSP-ja,..

14.09.23 16:57 |

Sesioni vjeshtor i Kuvendit Popullor nis me pritshmëri për veprimtari cilësore legjislative, por edhe për dorëheqje të kabinetit

Para fillimit të seancës së vjeshtës të Kuvendit Popullor, kryeministri Nikollaj Denkov deklaroi se detyra më e rëndësishme para deputetëve është përgatitja e buxhetit të shtetit, pasi prej tij varen të gjitha politikat për vitin e ardhshëm...

01.09.23 11:52 |

Parlamenti hodhi poshtë veton presidenciale dhe ndryshoi Ligjin për Mbrojtjen nga Dhuna në Familje

Vetoja e presidentit Rumen Radev për Ligjin për Gjyqësor u hodh poshtë nga Kuvendi Popullor me votat e 131 deputetëve. 47 u shpallën “kundër” dhe 6 u abstenuan. Kundër votuan BSP-ja dhe partia “Vëzrazhdane”, ndërsa nga “Ka një popull të tillë” u..

08.08.23 09:46 |

Vazhdojnë protestat civile kundër dhunës ndaj grave

Në një mbledhje të jashtëzakonshme parlamentare deputetët shqyrtuan ndryshimet në Kodin Penal dhe në Ligjin për Mbrojtjen nga Dhuna në Familje. Kujtojmë se të enjten e kaluar anëtarët e komisionit ligjor në Kuvendin Popullor miratuan njëzëri ndryshimet..

08.08.23 09:36 |

Protestuesit jashtë parlamentit kërkojnë ndryshime legjislative

Protesta me moton “Ndryshimet në ligj tani!” priti deputetët e komisionit ligjor, të cilët sot në një mbledhje të jashtëzakonshme duhet të pranojnë propozimet për ndryshime në Kodin Penal dhe Ligjin për Mbrojtjen nga Dhuna në Familje. Përfshirja e..

03.08.23 12:04 |

Deputetët mblidhen në një seancë të jashtëzakonshme për ndryshimet në Kodin Penal

Deputetët do të ndërpresin pushimet e tyre verore për të miratuar ndryshimet në Kodin Penal dhe Ligjin për Mbrojtjen nga Dhuna në Familje. Më 3 gusht komisioni ligjor do të mbajë një mbledhje të jashtëzakonshme ndërsa një mbledhje të..

01.08.23 17:07 |
Rumen Radev

Presidenti vendosi veton mbi ndryshimet në Ligjin për Pushtetin Gjyqësor

Presidenti Rumen Radev nënshkroi një dekret për kthimin e ndryshimeve në Ligjin për Gjyqësorin për një diskutim të ri në Kuvendin Popullor. Ata u miratuan më 21 korrik 2023 dhe parashikojnë që në vend që të zgjidhet rastësisht një gjyqtar sipas..

01.08.23 15:31 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна