Eмисия новини
от 03.00 часа

Eksploruesit polarë bullgarë u kthyen në shtëpi

Me fluturim nga Parisi, pjesëmarrësit në Ekspeditën e 29-të Antarktike Bullgare deri në ishullin Livingstën u kthyen në Bullgari. Kjo ndodhi gati një muaj me vonesë pas një sëmundjeje koronavirus të anëtarëve të ekuipazhit të anijes kiliane..

19.04.21 18:57 |

Eksploruesit polarë bullgarë tashmë po udhëtojnë në Antarktidë

Të gjashtë eksploruesit polarë bullgarë nga Ekspedita e 29-të Kombëtare Antarktike lundruan nga porti i qytetit kilian Punta Arenas herët këtë mëngjes, njoftoi BTA. Udhëheqësi i ekspeditës, Prof. Hristo Pimpirev , njoftoi se të gjithë janë mirë me..

21.02.21 13:14 |
Anija kërkimor-shkencore spanjolle “Esperides”

Covid-19 shtyu udhëtimin e ekspeditës bullgare për në Antarktidë

Ekspedita e 29-të bullgare për në Antarktidë u shty një ditë para nisjes së planifikuar të eksploruesve tanë. 6 shkencëtarë bullgarë duhej të niseshin për në kontinentin e akullt dhe më saktë për në ishullin Livingstën ku është baza jonë, më 12..

11.01.21 13:58 |
Baza bullgare në ishullin Livingstën

Një ekspeditë e re bullgare deri në Antarktidë në kushtet e koronavirusit

Një grup prej gjashtë eksploruesve polarë bullgarë po bëhet gati të niset për në kontinentin e akullt më 12 janar. Baza jonë gjendet në ishullin Livingstën, të vendosur në pjesën perëndimore të kontinentit. Por, sivjet profesori Hristo Pimpirev, i..

10.01.21 07:15 |
Всички новини: днес | вчера